Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Yılbaşı Tüketim Alışkanlıkları

unicodigital / Blog  / Yılbaşı Tüketim Alışkanlıkları
rawpixel-445797-unsplash

Yılbaşı Tüketim Alışkanlıkları

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Caddelerdeki ışıklarla, mağaza süslemeleriyle hatta kahve bardaklarındaki değişimle ‘ben geliyorum’ diyen bir gün var; Yılbaşı!

Yeni yılın gelişiyle markalar yılı en karlı şekilde bitirmek, yıla son bir damga vurmak istiyor. Neredeyse tüm sektörlerde tüketicinin ilgisini çekmek için hazırlanan kampanyalar, indirimler başladı. Peki, biz yılbaşında en çok ne alıyoruz? Hediyeyi kime alıyoruz? Hangi markaları tercih ediyoruz?

Roam Türkiye’nin gerçekleştirdiği “Yılbaşı Hediye Pazarı Araştırması” bizlere bu soruların yanıtlarını veriyor. Gelin birlikte inceleyelim!

500 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre katılımcıların %66’sı yılbaşını kutlayacağını belirtti. Bu da gösteriyor ki tam havaya girmesek de, büyük yılbaşı ağaçlarının altına kutu kutu hediyeler bırakmasak da yılbaşı kutlamayı seviyoruz. Toplumun alım gücündeki düşüşü göz önünde bulundurursak kutlamayı dışarıda değil evde yapmayı tercih ediyoruz. Araştırma verilerine göre kişilerin %41’i kutlamayı kendi evinde, %31’i ise başkasının evinde yapacağını belirtiyor.

En çok hediye alınan kişiler listesinde her zaman ilk sırada yer alan anneler yılbaşında ikinci sıraya geriliyor. Araştırmaya göre kişilerin %48’i eşine/sevgilisine hediye alacağını söylüyor. Bu yılda da en az hediye alınan kişiler babalar oluyor. Bunun yanı sıra hediyeyi yılbaşından 2 hafta önce alanların oranı kadınlarda %42 iken erkeklerde %32. Yani hediye alma işini önceden halledenlerin oranı kadınlarda daha yüksek. Kadınların hediye konusundaki hassasiyetini göz önünde bulundurursak şaşırtıcı bir sonuç olduğunu söyleyemeyiz.

Hediye seçimlerinde ise kadınlar ve erkekler aynı kategorileri tercih ediyor. İki taraf da en çok moda ile alakalı şeyleri ya da kişiye özel tasarımları hediye ediyor. Kadınların %27’si erkeklerin de %20’si moda ile alakalı hediyeler alıyor. Modayla ilişkili ürünler arasında en çok tercih edilen kategori %68 oran ile ‘giyim’ oluyor. Giyimde Mavi  %10 ile en fazla tercih edilen marka durumunda.

Araştırma, dijital dünyanın alışveriş tercihlerimizi nasıl etkilediğini de açıkça gösteriyor. Araştırmaya göre katılımcıların %85’i yılbaşında yapılan kampanyaları internetten, %63’ü sosyal medyadan ve %26’sı televizyondan takip ediyor. Bunun yanı sıra kadınların %25’i erkeklerin de %42’si hediyeleri online alışveriş sitelerinden aldığını belirtiyor. Mağaza mağaza dolaşmak istemeyen erkeklerin online alışverişi tercih etmesi ise oldukça normal bir durum. Akıllardaki soruyu soralım; siz bu yılbaşında ne alıyorsunuz?

104 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir