Twitter Seslendi!

22 June 2020

Geçtiğimiz günlerde Twitter, resmi blog yazısında yeni bir özellik test ettiğini duyurdu: Sesli tweet. Bu özellik, kullanıcıların yazacaklarına ek olarak 140 saniye ses kaydedebilmesine veya yazacaklarını sadece 140 saniyelik ses kaydı olarak paylaşabilmesine olanak sağlıyor. Şimdilik sadece kısıtlı bir IOS kullanıcı havuzunda aktif olan özelliğin ilerleyen zamanlarda tüm IOS kullanıcıları için ulaşılabilir olması bekleniyor.

 

Peki, sesli tweet özelliği ne işe yarayacak? Herkesin bildiği gibi ses tonu, yüz ifadesi gibi etkenler iletişimi çok daha etkili kılar. Özellikle yazılı bir platformda ses tonu söylenenleri daha ciddi, inandırıcı ve samimi yapar. Günümüzde iletişimin büyük bir kısmı sosyal medyada ve mesajlaşma uygulamalarında gerçekleşiyor. Fikir ve düşünceleri yazmak çok basitken, onlara duygu ve ton verebilmek çok çok zordur. Sesli tweet tam olarak platformda samimiyeti, tonu, duyguyu verecek.

Ancak herkesin de bildiği bir konu var: Kötüye kullanım. Bunu engellemek için uygulamanın nasıl bir filtre kullanacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Bazı kullanıcıların bu konuda şöyle fikirleri var:

 

 

Kullanıcılar bunu engellemek için sesli tweet yüklemeden önce spoiler veya uygunsuz içerik etiketlerinin konması gerektiğine inanıyorlar.