TikTok Algoritması ve Başarı İpuçları

26 June 2020

TikTok sonunda nasıl çalıştığını açıkladı. TikTok algoritması dinlediğiniz müziklerle, kullandığınız etiketlerle, konumunuzla, hatta beğendiğiniz ilk Tiktok videosuyla algoritmasını destekliyor.

Peki, hangi faktörler bu sayfanın oluşmasında etkili?

 • Kullanıcı Etkileşimleri: Beğendiğiniz veya paylaştığınız videolar, takip ettiğiniz hesaplar, gönderdiğiniz yorumlar ve oluşturduğunuz içerik gibi.
 • Video Bilgileri: Altyazılar, sesler ve etiketler gibi ayrıntılar içerebilir.
 • Hesap ve Cihaz Ayarları: Dil tercihiniz, cihaz tipiniz veya ülke ayarlarınız.

 

 

Sizin İçin Sayfası Nasıl Kişiselleştirilir?

               TikTok bir keşif uygulaması. Bu da beş kişi bile takip etseniz, videolar arasında saatlerce dolaşabilirsiniz demek. TikTok Size Özel sayfasını kişiselleştirebilmek için birkaç ipucu:

 • Kategori Seçimi ile TikTok’a Başlayın: TikTok’a kaydolup ilk kez giriş yaptığınızda sizi bir kategori sayfası karşılar. Bu kategorilerde hayvanlar, spor, güzellik gibi başlıklar arasından ilgilendiklerinizi seçersiniz.

TikTok bu bilgilerle ilk Sizin İçin sayfanızdaki önerileri uyarlar ve sayfanıza içerik sunarken seçtiğiniz kategorilere dayanır. Eğer bu kategoriler arasından seçim yapmazsanız, Tiktok size popüler videolardan oluşan genelleştirilmiş bir sayfa sunar.

 • İlgilendiğiniz Alanları ve Fazlasını Bulun: TikTok algoritması uygulamada yaptığınız her eylemden sizin hakkınızda bilgi alır. Zaman içinde, uygulamayı kullanmaya devam ettikçe TikTok hakkınızda daha fazla bilgi toplar ve size daha kişiselleşmiş bir içerik sunar.
 • TikTok’a Neyi Beğenmediğinizi Söyleyin: TikTok herkes tarafından kullanılabilecek bir platform, herkese uygun bir içerik var. Sizin İçin sayfasının oluşumunda beğenmediğimiz içerikler de en az beğendiklerimiz kadar önemli.

 

 

İçeriğinizin Sizin İçin’e Çıkmasının Yöntemleri

 • Etiketler: Sizin İçin sayfasında #Foryou, #ForYouPage ve #FYP gibi etiketleri görmeniz olasıdır. Ancak TikTok’un algoritma hakkındaki ifadesine dayanarak, bu etiketlerden birini yazmak size Sizin İçin sayfasında bir yer garanti etmez. Ama keşfet sayfasına girdiğinizde, hangi etiketlerin popüler olduğunu görebilir ve bunları gönderilerinizde kullanabilirsiniz.
 • TikTok Başlıkları: Diğer platformların aksine, TikTok kısa ve net başlıkların platformudur. TikTok videolarında başlık kısa yazılar ve içeriğe bağlı bir etiket içermelidir.
 • Popüler Şarkı veya Sesler: Etiketler gibi, şarkılar ve sesler de TikTok videolarında geniş yere sahiptir. Popüler bir şarkıyı videoda kullanmak, hesabınıza ciddi bir ivme kazandırabilir.
 • Kitlenizin Aktif Olduğu Zaman: Kitlenizin en aktif olduğu zamanda içerik yayınlamak, içeriğinizin görülmesi için kesin bir yoldur.
 • Video ve İçerik Düzenleme: TikTok’un videolarının kendine has bir stili var. Eğer videonuza uygun bir şarkı koyup başlığını da içeriğine uygun şekilde düzenlerseniz başarıya ulaşmanız çok daha kolaydır.
 • Konum: Konum TikTok algoritması açısından küçük bir değişken olsa da kullanıcıların kendilerine en yakın yayınlanan içeriği gördüğü gerçeği inkâr edilemez.