Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Steve Irwin’in Hayvanlara Adanmış Hayatı

unicodigital / Blog  / Steve Irwin’in Hayvanlara Adanmış Hayatı

Steve Irwin’in Hayvanlara Adanmış Hayatı

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

4 Eylül 2006’da hayatını kaybeden efsane belgeselci Steve Irwin bugün Google Doodle oldu.  Hayvanlara karşı sevgisi ile bilinen Irwin, tüm hayatı boyunca onların sağlığı ve bakımı ile ilgilenmişti. Timsah avcısı programı ile tanınan Steve’in hayvan sevgisi ve ilgisi çok eski zamanlara dayanmaktaydı. Ailesinin işi nedeniyle küçük bir çocukken hayvanların bakımına yardım etmeye başlayan ve henüz dokuz yaşındayken ilk timsahını yakalayan Steve daha sonralarında sürüngenlerin bakımı ve taşınması konusunda uzman olmuştu.

1991 yılında ailesinden devraldığı Queensland’daki Reptile & Fauna Park’ı eşi ile işletmeye başlamıştı. Daha sonradan Australia Zoo olarak bilenecek olan hayvanat bahçesi, sürüngen hayvanların bakımı ile ilgili uzmanlaşmıştır. Ayrıca sürüngen hayvanlardan korkanlara destek olan bir birimi bulunan hayvanat bahçesi insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek adına çalışmalar yürütmüştür. Irwin’in hayvan koruma örgütü SIWF’ı kurduğu ve nesli tükenen hayvanların bakımını üstlenip, nesillerinin tükenmemesi adına çalışmalar yürüttüğü bilinmektedir.

137 ülkede 500 milyon kişi tarafından izlenen televizyon dizisi Timsah Avcısı adeta bir fenomen haline gelmiştir. Irwin’in hayvanlara karşı olan tutumunun bir devamı olarak dizinin geliri hayvan koruma örgütlerine bırakılmıştır.  Timsah Avcısı dizisi ile beraber timsah dosyaları, timsah günlüğü içerikleri de üreten belgeselcinin aynı konuyla ilgili bir tane sinema filmi de bulunmaktadır. Oldukça tehlikeli bölümler çeken Irwin bu durumun farkında olduğunu ve başına herhangi bir şey gelirse kendisinin sorumluluğunda olduğunu dile getirmiştir. Diziyi çekerken üzerinde durduğu en önemli konulardan biri ise sevilmeyen hayvanlarında yaşama hakkı olduğudur.

image (1)

Hayatını hayvanların korunmasına adayan Steve Irwin 13 yıl önce Büyük Mercan Kayalıkları’nda çekim yaparken iğneli vatoz saldırına uğrayarak hayatını kaybetmiştir. Hayatı boyunca sahiplendiği misyonu, çocukları hayvanat bahçesini işleterek devam ettirmektedirler.

5 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir