Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Sosyal Medyanın İletişim Kampanyaları İçin Önemi

unicodigital / Blog  / Sosyal Medyanın İletişim Kampanyaları İçin Önemi
kapak

Sosyal Medyanın İletişim Kampanyaları İçin Önemi

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

 

Gelişen ve değişen teknolojiler ile beraber iletişim süreçlerinin de değiştiğini söylemek mümkün. Çift yönlü iletişimin ön plana çıktığı bu dönemde markalar stratejilerini ona göre belirlemeli ve araç olarak sosyal medyayı kullanmalıdır. İnternetin etkileşim gücünü analiz edebilmek adına birçok araştırma yapılmaktadır.

Sosyal medya hayatımızın her anına entegre olmuş durumda. Günlük işlerin yanı sıra, haber alma gibi ihtiyaçlarımız için de kullandığımız sosyal medyanın gücünü yorumlayabilmek adına araştırmalar oldukça önemlidir. Siyasi kampanyaların kişilere nasıl, nereden ulaştığını anlamak için yapılan araştırmalar tüm sosyal medya gerçeklerini gözler önünde seriyor.

Pew Research Center’in 2018’de yaptığı araştırmaya göre, en çok akıllı telefon kullanan ülke %94 oranıyla Güney Kore iken ikinci sırayı Amerika ve Türkiye %77 ile paylaşıyor. Akıllı telefon kullanımı dijitale karşı olan yatkınlıkla doğru orantıda ilerliyor.

Geçmişte siyasal haberler ve gelişmeler ana akım medya kanallarında oluşturulup takip edilirken günümüzde sosyal medyadan takip ediliyor. Yapılan araştırmada katılımcılara siyasi gelişmelerden nasıl haberdar oldukları sorulduğunda, en çok gelen cevabın %34.3 ile sosyal medya olduğu görülürken televizyonun ise %32,8 oranla ikinci sırada kaldığı görülüyor. Bu verileri sosyal medyanın etkisini açıklamak açısından oldukça önemli.

Araştırmanın devamında katılımcılara sorulan sorular sonucunda en etkili gördükleri iletişim kanalının % 48.6 oranı ile sosyal medya olduğu görülüyor. İkinci olarak ise %38.4 ile televizyon görülüyor.

Sosyal mecraların önemini ortaya koyan başka bir soru ise, yerel medya takibinin hangi mecralardan yapıldığına dair. İlk sırayı alan mecranın %55.6 oyla internet olması ağırlıklı yönelimi sergiliyor. Katılımcıların verdiği cevaplar sayesinde konu fark etmeden haber almak için tercih ettikleri mecranın internet olduğu görülmekte. Geçmişte yürütülen tüm çalışmaların aksine iletişim süreçlerinde interneti ve sosyal medyayı ön plana almanın önemi burada devreye giriyor.

Yapılan araştırma gösteriyor ki  siyasi durumları da takip etmek için sosyal medyayı kullanıyoruz. İçerikler aynı olsa da tükettiğimiz mecranın değiştiğini görmekteyiz. Tüm bu veriler markaların hedef kitleleri ile buluşmak için ürettikleri iletişim süreçlerinin büyük bir kısmını sosyal medyaya ayırmaları gerektiğini ortaya koymaktadır.

 

Kaynak : ADA ( Araştırma, Değerlendirme, Analiz)

0 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir