Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Sosyal Medya Kişisel Bilgileri Girmek İçin Ne Kadar Güvenli ?

unicodigital / Blog  / Sosyal Medya Kişisel Bilgileri Girmek İçin Ne Kadar Güvenli ?
sosyalmedya

Sosyal Medya Kişisel Bilgileri Girmek İçin Ne Kadar Güvenli ?

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Şah damarımız olan sosyal medya kişisel bilgilerinizi girmeniz için ne kadar güvenli , hiç düşündünüz mü ? Onlarca fotoğraf, video, doğum tarihleri, mezun olduğunuz okullar, girdiğiniz iş yerleri, gittiğiniz yerler, izlediğiniz film ve diziler, okuduğunuz kitaplar ve benzeri bir çok datayı girdiğiniz, “Sosyal Medya” ne kadar güvenli ? Peki bunu daha düşünmek gerekirse, telefonlarınız ve onların işletim sistemleri ne kadar güvenli ? Sonuçta bir yerde yaşadığınız sıkıntı iki türlü de sizi etkiliyor ve gizli, kişisel tüm bilgileriniz yabancı ellere geçiyor. Bu yabancı eller hiç beklemediğiniz firmalar bile olabilir.

Facebook, 50 milyon kullanıcının gizliliğinin ihlal edildiğini söylemişti. Hatırlarsanız tam olarak ABD Başkanlık seçim zamanına denk gelmişti ve büyük ses getirmişti. Trump’ın seçim kampanyası için bir araştırma şirketinin Facebook’tan 50 milyon kullanıcının bilgileri çekilmişti ve bu olay büyüdü de. Daha sonra Facebook ne kadar gizlilik muhabbeti için çalışsa da kulağımıza hala bazı olaylar geliyor.

 

Tabii ki bu gibi durumlar sadece sosyal medya uygulamalarında değil aynı zamanda telefonlarımızda ki işletim sistemlerinde de meydana geliyor. Geçen yıllarda Apple kullanan ünlülerin gizli fotoğrafları hackerlar tarafından ele geçirilmiş ve Internet’e servis edilmişti. Apple daha sonra bu güvenlik meselesine büyük uğraşlar vererek çözmeye çalıştı. Tabii ki hiç bir sistem kusursuz değil ama Apple şuan güvenliği ile en büyük rakibi Google’a saldırıyor ve bu yönde reklamlar hazırlıyor.

 

Instagrama gelirsek ise Facebook’un Cambridge Analytica skandalından sonra ona da çoğu değişiklik geldi. Instagram hiç bir uyarı yapmadan tüm resmi olmayan üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bıraktı. Bu uygulamaları etkisiz hale getirmek için Instagram API’dan alabildikleri verileri saatte 5bin çağrıdan 200’e düşürdü. Bu uygulamadan sonra gündelik hayatta kullanılan, kim bizi takip etti veya takipten bıraktı gibi verileri veren uygulama devre dışı kaldı.

Kısacası günlük olarak kullandığımız sosyal medyaya tabii ki bilgilerimizi gireceğiz ama asla onun tam olarak gizlilik politikasına güvenmeyip, çok gizli bilgilerimizi ondan saklayacağız. Güvenle kalın.

 

17 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir