Son zamanların en popüler konusu; Podcast

2019-06-19

Microphone neon sign. Premium Vector

Her gün işe, okula veya herhangi bir yere giderken, yolun güzel geçmesi için radyo, dizi veya film açarız. Zamanın geçmesiyle de bunların türevleri ortaya çıktı hatta daha da basitleşerek, yapılması kolay hale getirildi. Bugün bunlardan birisi olan Podcast’e değineceğiz. Podcast, hazırlanmış olan sesli veya görüntülü içeriklerin gündelik hayatlarınızda kullandığınız bilgisayar ve taşınabilir cihazlarınıza internet aracılığı ile yükleyebildiğiniz bir yayımdır. Podcast’in en güzel yanı ise radyo sinyali, internet gibi bağlantı gerektirmemesi. Artık tüneller düşmanınız olmaktan çıkacak diyebiliriz.

 

2003 yılında Dave Winer, bloğunda radyocu arkadaşının yayınlarını dinleyicilerine ulaştırması ve onların da bunu taşınabilir cihazlarına indirmesi Podcast’i doğurmuş oldu. Podcast’in bu kadar ses getirmesinin bir sebebi de Spotify’ın bu yıl 500 milyon dolarlık yatırım yapması. Aynı zaman da Apple’ın da Podcast’e oynaması ve BBC gibi yayın organlarının da Podcast içerikleri yayımlaması büyük ses getirdi.

Türkiye’nin ilk podcast ağlarından biri olan Medyapod öncülüğünde Türkiye’nin ilk podcast zirvesi yapıldı. Burada Türkiye’de ki potansiyel kitle alakalı konuşuldu ve beklentiler söylendi. Türkiye’de 46 milyon aktif internet kullanıcısıyla bir araştırma yapıyorlar ve bu kitlenin %50’sinden daha fazlası haftada 5’in üzerinden podcast yayını düzenli olarak takip ediyor. Bu sayının önemini şöyle anlatmak isteriz; Ekosistemin en büyük pazarı Amerika’da bu istatistiğe göre haftada 7 podcast yayını düzenli olarak takip ediliyor.

Şimdi sizlere girişimcilik, teknoloji, yeni nesil ekonominin tartışıldığı ve dinlerken düşündüren bir podcast önerisi yapacağız. Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak’ın içeriğinde olduğu bu harika yapı “Girişimci Muhabbeti” takip etmenizi öneririz. https://www.spreaker.com/user/girisimcimuhabbeti

BBC PODCAST ; https://www.bbc.com/turkce/kurumsal/2009/07/000000_podcast