Serathon-in | 48 Saatlik Yazılım Maratonu İçin Hazır mısın?

2019-09-13

Gelişim ve değişimin yolu, düşünceleri uygulamaya koymaktaki kararlılıktan geçer. Bunun için cesaretin varlığı önemli bir etkendir, buna yol ve yön gösterici ise akıldır. Tek ihtiyacınız olan şey ise, yeteneklerinizi gösterebileceğiniz, projenizi geliştirmenize imkan sağlayacak bir platform.

Bu yazımızda sermaye piyasasının öneminden ve bunun için Türkiye’nin ilk sermaye piyasası hackathon’u Serathon-inden bahsedeceğiz. Ama önce bu terimlere aşina olmayan okurlarımız için kısaca terimlerimizden bahsedelim.

Sermaye Piyasası Nedir?

Sermaye piyasası, fon sahibi kişilerin, yani yatırımcıların birikimlerini, belli bir getiri beklentisi ile yatırım araçlarında değerlendirdiği piyasadır.

Hackathon Nedir?

En basit tanımıyla bir kodlama yarışmasıdır. “Hack day”, “Hackfest”, “Code fest”, “Code camp” gibi isimlerle de karşımıza çıkabilir. Hackathon genellikle yazılımcıların, yazılım geliştiricilerin, arayüz tasarımcılarının ve bilgisayar programcılarının 3-5 kişilik gruplar halinde bir araya gelerek 1-2 gün boyunca çalışarak yeni bir proje geliştirdikleri yarışmadır. Kurumlar hackathon düzenlerken birkaç farklı amaçları bulunmaktadır. İlk amaç sistemlerine yeni özellik kazandırmak veya iş alanları ile ilgili yeni projeler üretmektir. İkinci amaç ise personel alımıdır. İşe eleman alacaklarında kişilerin hackathon boyunca ne yaptıklarını incelerler ve kendilerine uygun ise işe alımını gerçekleştirirler.

Hackathon kültürü Avrupa ve Amerikada oldukça yaygınlaşmıştır. Hatta; dünya çapında hackathonlar düzenlenmektedir. Ülkemizde ise son yıllarda kurumlarca yavaş yavaş benimsenmektedir.

Gelelim Serathon-in’e, Serathon-in’in amacı, fintek (finans teknolojileri) şirketlerini ve yatırımlarını sermaye piyasasına yönlendirerek, sermaye piyasasının geleceğini şekillendirmektir. Serathon-in ismi sermaye piyasalarına özel olarak belirlenmiş olup, Türkiye’de sermaye piyasaları alanında yapılan ilk hackathon etkinliğidir.

Serathon-in, yapay zekadan algoritmik işlemlere, büyük veri yönetiminden finansal teknolojilere kadar, katılımcılarına hayal gücünü sınırlandırmadan, istedikleri alanda istedikleri teknolojiyi kullanarak proje geliştirmelerine imkan sunuyor.

Serathon-in, 25-27 ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinliğe internet sitesinden (http://serathonin.org.tr/) başvurabilirsiniz.

Ödüller ise;

  • 1.Ödülü: 20.000TL
  • 2.Ödülü: 15.000TL
  • 3.Ödülü: 10.000TL

Ayrıca dereceye giren takımları Workinton’dan Coworking hediyeleri bekliyor.