Pazarlama Yöntemi; WORD OF MOUTH MARKETING

2019-06-21

Pazarlama, günümüze kadar farklı şekillere bürünen bu alan, birçok dönemde çok farklı dallarda karşımıza çıkmıştır. Bugün bu dallardan; WORD OF MOUTH MARKETING yani Ağızdan Ağıza Pazarlamaya değineceğiz. Pazarlama, pazarda üretici sayısı artmasıyla oluşan bir yapı desek yanlış olmaz. Tek üretici döneminde, olay nasıl sattığınız değildi. Siz zaten tek üreticisiniz ve insanlar ne üretirseniz onu almak zorundaydı. Fakat pazarın renklenmesi ile tercih şansı insanlara geçti ve bu da tüketiciyi önemli kıldı. Bununla birlikte ortaya pazarlama ve onun dalları doğdu. Üreticiler, “ürettiğimi satarım, yeter ki satmasını bileyim.” politikası ile ilerlemeye başladılar. Konuşmasıyla, duruşuyla ve kararlılığıyla karşısında ki etkileyen profesyonel pazarlamacılar arttı.

Düşünün bir mağazaya giriyorsunuz. Aklınızda olmayan ürünleri görüyor ve onları deniyorsunuz. Almaktan yana değilsiniz ama yanınıza öyle çalışanlar geliyor ki. Sanki ihtiyacınız varmış gibi hissettiriyorlar ve siz sadece ödeme yapmaya yönlendiriyorlar. Ve sonrasında siz, eve geçtikten sonra “Neden aldım ki? İhtiyacım yoktu.” diyorsunuz. Çalışanın usta pazarlama stratejisine maalesef maruz kalıyorsunuz. İşte WOMM ( WORD OF MOUTH MARKETING) ‘in bir anlamı bu. Uzman pazarlamacılar tarafından yapılan satış. Şimdi gelelim diğer büyük yönüne.

Bir ürün alıyorsunuz. Ürüne ve hatta karşılaştığınız hizmete de bayılıyorsunuz. Etrafınızda ki insanlara bu ürünü zevkle ve mutlulukla anlatıyorsunuz. Potansiyel müşterileri, bu ürüne çekiyorsunuz. Bir diğer anlamı, bu ürüne ihtiyacı olan ama kararsız olan birini bu ürünü anlatarak referans oluyorsunuz. Bu da ağızdan ağıza pazarlamanın bir diğer türüdür. Ücretsiz ve etkili bir yöntemdir. Markalar için hep devamlı müşteriler kazandırır, hem de onlar sayesinde potansiyel müşterileri de etrafına çeker.