Oteller için Masrafsız En Etkili Reklam Yolu; Sosyal Medya

2019-07-31

Bayram tatillerinin gelmesiyle beraber insanların kıyı bölgelerimize seyahatleri de yoğunlaştı. Daha önce ki bayram tatillerinde de görüldüğü gibi insanlar bu tatil dönemlerinde sosyal medyayı normalden daha yoğun kullanıyor. Bu artış sadece içerik paylaşımlarında değil aynı zamanda sosyal medya kullanıcılarının etkileşiminde de görülüyor. Genellikle kullanılan en büyük mecra Instagram oluyor. Tatil paylaşımları, normal zamanda paylaşılan bir gönderiye göre daha çok yorum ve beğeni topluyor. Özellikle insanlar Instagram Story’i sık kullanıyorlar. Nerdeyse her anlarını burada paylaşan insan sayısı çoğunlukta. Bu tatil paylaşımlarının içeriğine baktığımızda ise ilk sırayı oteller alıyor.

Oteller sundukları imkânlarla insanları günlük hayatlarından koparıp belirli bir süre için konforlu bir hayat sunuyor. İnsanlar da doğal olarak geçirdikleri bu ‘lüks’ hayatı sosyal medyada paylaşıyorlar, sadece bununla da kalmayıp yaşadıkları güzel deneyimleri arkadaşlarına anlatıyor, tavsiye ediyor ve yeni önerilerde bulunuyorlar. Özellikle 24 saatlik Story atılan uygulamalarda, bu anlık erişim daha yüksek ve bu da markalar için bedava reklam denilebilir. Günümüzde pek çok marka insanların, onlar hakkında sosyal mecralarda konuşması için büyük çaba harcıyor ancak oteller için bu iş daha kolay bir durumda. Otel ziyaretçileri tarafından oluşturulan bu içerikler oteller için güzel birer reklam çalışması oluyor.

Ancak bu noktada otellere de görev düşüyor. Dijital pazarlamanın imkânlarından faydalanırken aynı zamanda müşterilerinin ilgisini de üstlerinde tutmaları gerekiyor. Geçtiğimiz bayram tatillerinde gördüğümüz üzere insanlar Instagram hikâyelerinde en çok gündüz plaj partilerini ve gece etkinliklerini paylaşıyor. Ayrıca canlı yayınlarla, anlık olarak çevreyi ve yaşananları çevrelerine aktarıyorlar. Facebook ve Instagram gönderilerinde ise en çok plaj, havuz ve otellerin yeşillik alan manzaraları paylaşılıyor. Tabii ki oteller de müşterilerinin yaptığı güzel paylaşımları kendi hesaplarından paylaşabiliyor. Bu şekilde tatil için otel arayışında olan bir kişi otelin sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğinde hâlihazırda bulunan müşterilerin deneyimlerine tanıklık ediyor.

Bu sebeplerden dolayı oteller için iyi yönetilen bir sosyal medya hesabı gerekiyor. Düzenli yapılan yaratıcı içerikli paylaşımların yanı sıra detaylı bilgiye ulaşmak isteyen potansiyel müşterilerin hızlı ve etkili bir şekilde cevaplandırılması gerekiyor. Bu şekilde gelen sorulara verilen cevaplarla müşteri memnuniyetinde ve doğrudan rezervasyonlarda bir artış görülebiliyor. Potansiyel müşterilerin bir oteli sosyal medya üzerinden tanımaya çalıştığını düşünürsek bu noktada profesyonel bir çalışma gerekiyor. Sosyal medya ajansları bu iş için biçilmiş kaftandır, hedef kitle analizlerinizi yapar, onlara uygun içerik ve materyalleri sunar. Otel hakkında blog yazıları, görsel ve video gibi içeriklerden oluşturularak müşterilerin otel hakkında güzel yorumlar yapması hedeflenmelidir. Görsel hafızamıza daha çok hitap eden sosyal medya paylaşımlarında kaliteli fotoğraf ve videoların kullanılması önemli bir husus. Ayrıca görsellerin doğal olmasına ve gerçeği yansıtmasına dikkat etmek gerekiyor.