Okuma Alışkanlığımızın Dijitalleşmesi; E-Kitap

2019-08-06

Her an, her yerde dilediğimiz hikayenin içine dalmak artık E-kitaplar sayesinde mümkün.

Peki e-kitap okumamızın avantajları nelerdir? Belli bir yatırım gerektiren e-kitaplar gerçekten buna değer mi? Basılı kitapları okumak daha mı güzel? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Elbette e-kitap okumanın avantajları ve dezavantajları var;

Aşağı yukarı 10 yıldır söylenegelen ama beklenildiği kadar yaygınlaşamayan E-kitap ile ilgili en önemli sorun ise henüz yeterli sayıda içerik olmamasıdır. Fakat bunun yanı sıra, kitapçılarda insanın alsam mı, almasam mı diye düşünmekten kurtaran, sadece okumak istediğim bu kitaptır diyerek; arayıp bulmasına keyifle okumasına sebebiyet veren hadisedir. E-kitaplar için özel cihazlar üretiliyor ve gün geçtikçe geliştiriliyor.

Teknolojinin zorunlu getirilerinden biri sağlık problemlerini de beraberinde getiren E-kitabın kağıt israfını önemli ölçüde azaltmasının yanı sıra, yaygınlaşırsa kitap okuma keyfine limon sıkacak türden dezavantajları da var. Bu dezavantajı en aza indirgemek için e-kitap için üretilen cihazların normal ekrandan farklı olmasıdır. Gözü almayan stabil ekranlar üretiliyor.

Geçmişte, elektronik bir ortamın olmadığı, bugün kadar yaygınlaşmamış olduğu zamanlarda, kitap basımı oldukça mantıklı bir işti. Makalelerin, bilgilerin bu kitaplar aracılığı ile biriktirilmesi, sonrasında da kütüphanelerde de bu kitapların toplanması, bilimin ilerleyişi açısından büyük ölçüde önem taşır. Ancak, bugün e-kitap formatlarıyla birlikte, insanların ve bilim adamlarının, kitap gibi bütüncül çözümlere gerek kalmadan, bir konuyu bir makale aracılığı ile açıklama şansları vardır. Hele ki elektronik ortamda bu makaleyi bir kitabın ulaşabileceği çok daha uzak mesafelere, çok daha kısa sürede ulaştırabiliyor oluşu ise büyük bir avantajdır.

Küreselleşmenin de etkisiyle ülkemizde de kullanılan bu teknoloji, Türkiye’de kitap okur ve yazarlarının karşılaştığı sorunların başında gelen dağıtım problemine çözüm vaat etmesinin yanı sıra, özellikle kütüphaneler için önemli yararlar sağlayacaktır. Bu sayede kütüphaneler, bilgi zengini – bilgi fakiri denilen toplumun iki uç kesimi arasındaki uçurumun kapanabilmesi yolunda köprü görevini üstlenebilecektir.

E-Kitapların en harika avantajlarından birisi de, okumayı çok istediğiniz ama ne yazık ki hiçbir yerde basılı halini bulamadığınız bir kitabı tek tıkla internet üzerinden bulabilmeniz ve istediğiniz şekilde özgürce okuyabilir olmanız. Doğruluğu tartışılır bir konuda; illegal/yasaklı kitapları internet üzerinden bulup okuyabilirsiniz. E-Kitap sistemi kullanımına göre gerçekten iyi ve kötü sonuçlar verebilir. Aslında teknolojinin tümü öyle bakarsanız yani olay bizim teknolojiyi nasıl kullandığımız ve kendimizi onunla nasıl bütünleştireceğimiz.

Tabii ki akla, özel cilt olayı da geliyor. Hayranı olduğunuz bir yazarın ilk cilt kitabını almak ve onu imzalatmak da ayrı bir zevk. İlerleyen dönemlerde buna da bir çözüm getirilebilir. Elektronik imza yöntemi gün geçtikçe değişiyor ve önemli işlerde kullanılmaya başladı. Bu teknoloji günün birinde e-kitabımızı imzalatmak içinde kullanılabilir.