Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Netflix Algoritması Nasıl Çalışıyor ?

unicodigital / Blog  / Netflix Algoritması Nasıl Çalışıyor ?
1775097_620x410

Netflix Algoritması Nasıl Çalışıyor ?

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Netflix  1997 yılında Kaliforniya’da kuruldu. DVD satımı ve kiralama yapmaya başlayan Netflix kargo ile istenilen filmi yollama hizmeti veriyordu. 1998’de internet sitesi açıp müşterilerin isteklerini daha iyi analiz etmek adına anketler düzenlemeye başlamışlardı. 2000’de araştırmayı detaylandırıp filmlere puanlama sistemini getirdiler böylelikle bir DVD kiralama şirketi olmalarına rağmen kişiselleştirilmiş ürünler sunmaları ile farklılık yarattılar.

Günümüzde ise algoritması sayesinde tüketiciye farklı deneyimler sunmaya devam ediyor. Peki araştırmaya ve kişiselleştirmeye bu kadar önem veren Netflix’in algoritması nasıl çalışıyor ?

netflix algoritma ile ilgili görsel sonucu

 

Tüketicilerin siteye girdikten sonra 60 ile 90 saniye arasında içerik seçmek için zaman harcadıkları biliniyor. Netflix, öncelikle filmlerin veya dizilerin kapak görselleri kişiselleştirilmiş olarak seçiliyor. Kapak görselinin %82 oranında izlemeye etki ettiği biliniyor. Son zamanlarda izlediğiniz içeriklerin türüne göre diğer içeriklerin de kapakları belirleniyor. Örneğin, çok fazla aksiyon filmi izlediyseniz henüz izlemediğiniz filmin içinde yer alan bir aksiyon sahnesinden görüntü seçerek size sunuyor.

İçeriklerin beğeni butonu olması da aynı şekilde öneri sistemini özelleştiriyor. Geliştirilmiş bu sistemle %200 oranında kullanıcılarda artış olduğu gözlenmiş.

Suanda önerilen içeriklerin %75’i algoritma öneriliyor. Hangi saatte Netflix izlediğiniz, izlediğiniz içeriklerde kaç kere durduğunuz ve seçerken ne kadar süre kaybettiğiniz de kaydedilen veriler arasında. Ayrıca hangi cihazlardan izlediğinizinde verisini tuttuğunu ifade ediyor Netflix. house of cards ile ilgili görsel sonucu

Netflix’in verilere çok önem verdiğinin başka bir kanıtı ise House of Cards dizisi. Bir fenomen haline gelen dizinin castı ve senaryosu oluşturulurken 6 senelik kullanıcı verisi analiz edilmiş. Elde edilen veriler ışığında oluşturulan  dizi, bir çok ödül kazandı.

Tv içeriklerinin %30’u beğenilirken Netflix içeriklerinin %80’inin beğenilmesinin arkasında yatanın aslında veri toplayıp doğru analizler yapmak olduğu ortada. Hedef kitleye uygun içerik üretmek her zaman kazandırıyor.

 

3 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir