Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Nasa Mars Ticket

unicodigital / Blog  / Nasa Mars Ticket
28

Nasa Mars Ticket

Ortalama okuma süresi: < 1 dakika

Son günlerde trend topic olan “Nasa Mars Bileti” nedir? Neden bu kadar ilgi gördü? Amerika Ulusal havacılık ve uzay dairesi Nasa tarafından bir PR çalışması başlatıldı. Bu çalışmaya her ülkeden, her insan katılabiliyor. Nasa’nın sitesinden öncelikle kişisel bilgilerinizi isteyen bir forum dolduruyorsunuz ve Nasa’ya gönderiyorsunuz. Nasa’nın dediğine göre bu isimler bir çipe yüklenecek ve Mars’a giden roketle birlikte gönderilecek yani siz de ismen Mars’a gitmiş olacaksınız.

Peki, bu olay ne kadar etik? Yani ne kadar barışçıl olsa da bir devlet kurumuna kişisel bilgilerinizi içeren bilgileri aktarmak, ne kadar doğru? İnternette dolaşırken hiç fark ettiniz mi, sizi anlatan ve nerdeyse yakın zamanda araştırdığınız şeylerin hep reklamının çıktığını? Google, Facebook ve benzeri yerlere verdiğiniz kişisel bilgileriniz, arama geçmişiniz ve bunun gibi birçoğu datanızı “gizlilik sözleşmesi” adı altında kendi rızanızla veriliyor. Tabii bu işin dijital pazarlama kısmı yani en masum kısmı. Peki ya devlet kurumlarına verdiğiniz kişisel bilgileriniz?

Hala gündemde olan “Facebook veri skandalını” nerdeyse herkes duymuştur. Facebook’un verilerini Cambridge Analytica tarafından Amerika’da ki seçimler için kullanılması ve seçmen profili oluşturulması ülkeyi ayağa kaldırmıştı. Tabii ki iyi yönleri de var. Mesela; aradığınız, ihtiyacınız olan bir ürün, siz internette dolaşırken karşınıza çıkma olayı dediğimiz gibi bu işin masum ve iyi kısmı.

Şimdi geri dönelim Mars olayına, Nasa’nın planlarına göre Haziran 2020’de, Rover adlı uzay aracı marsa gönderilmek üzere fırlatılacak ve aracın Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlanıyor. Eğer siz de Mars Bileti formunu doldurduysanız, isminizle tarihi bir olaya imza atacaksınız.

4 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir