Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Markanızı Storytelling İle Anlatın

unicodigital / Blog  / Markanızı Storytelling İle Anlatın
storytelling-data-visualizations-header

Markanızı Storytelling İle Anlatın

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Storytelling yani hikâyeleştirme günümüzde markaların çok tercih ettiği bir içerik pazarlama yöntemi haline geldi. İçerik pazarlama, tüketicilerin markalar tarafından anlaşılması zor ve davranışları tahmin edilemez hale gelmesinden dolayı kullanılan bir yöntem oldu. Hedef kitlenin aklında uzun süre yer edebilmek oldukça zorlaştı.

Ürünün rasyonel faydalarından bahsetmek tüketici üzerinde duygusal bir etki yaratmadığından içerikler ile hedef kitleyi etkileyebilmek önemli bir strateji oldu. Hikâyeleştirme ile markanızı hedef kitlenizin aklında kalıcı hale getirebilirsiniz.

Bir markanın akılda kalıcılığını sağlamak duygusal bağdan geçiyor.  Hedef kitlenizi bir hikâyeye inandırarak onu bu sürecin içine dahil etmek duygusal bağın artmasına sebep oluyor.

Hikâyeleştirmenin en başarılı örneklerinden biri olan ‘’Think Small’’ kampanyası büyük araba kullanan Amerikalılara küçük araba kullanmalarına dair direkt bir mesaj veriyordu. Kampanyanın gücü ise tüketicileri bir hikâyeye dahil ederek onun kahramanı olmasını sağlamalarıydı.

think small ile ilgili görsel sonucu

Storytelling günümüzde kendini dijital storytelling olarak göstermekte. Geleneksel medya storytellingi kullanılırken tek taraflı bir anlatım söz konusuydu, bugünse hedef kitleyi hikâyeye dahil etmek mümkün.

Günümüzden bir örnek ise Ted konuşmalarıdır. Şirket yöneticileri kullanılarak uzun vadede şirketin imajını etkilemesi beklenmektedir. Elon Musk’ın konuşması 8.5 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Storytelling hangi şekilde tüketiciye sunulursa sunulsun geri dönüşlerinin kısa vadede olmayacağını unutmamak gerekir. Uzun vadede imaj çalışması olarak düşünmek marka algısını geliştirecektir.

Bir diğer çok başarılı örnek ise American Express’in yaptığı mailing çalışmasıdır. Bir kadının yaşadığı kaza sonucu American Express ile konuştuğunu ve çözüldüğünü anlatan hikaye, etkileşimi %35 arttırmıştır.

Maddelerle Neden Storytelling ?

1.Sürekleyici Bir Deneyim Sunmak İçin

2.Markanızın Benzersiz Olması İçin

3.Markanızı Tamamen Ortaya Çıkarmak İçin

4.Duygusal Bir Bağ Kullanarak Tüketicileri Etkilemek İçin

5.Markanızla İlgili Bilgi Verebilmek İçin

6.Hikayelerinizi Anlatılabilir Kılmak, Yayılmasını Sağlamak İçin

Daha iyi bir dijital storytelling için, bol bol görsel kullanmayı unutmayın!

 

6 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir