KALBİN SİMETRİK FARKLILIĞI

2019-08-22

Algıda seçicilik, insanoğlu bunu yıllar boyunca yaptı. Kalbin neden asırlardır kendi şeklinden farklı, simetrik bir şekil olarak günümüze kadar geldiği kesin olarak yazmamaktadır. Fakat bilinen en eski kalp sembollerinden biri, Fransa’nın güneyinde yaşamış olan Cro-Magnonlardır. Son buzul çağından önce (M.Ö. 10000-8000) yaşamış, avcılıkla geçinmiş olan bu mağara adamları duvarlara bugün ki kalp sembolüne benzeyen şekiller çizmiştir. Ayrıca kalbin gerçekten hayati bir organ olduğunu daha o yıllarda anlamışlar. Bir diğeri ise Kalp sembolünün, popüler olduğu Orta Çağ dönemine dayanmaktadır. 13. Yüzyıl’da kadınları kendisine hayran bırakan İsveç Kralı Magnus, koluna simetrik kalp sembolünü yaptığı bilinmektedir.

Kalp sembolünün tarihine küçük bir göz gezdirdik. Şimdi günümüze bakmak gerekirse, hala aynı anlamlarda kaldığı bir gerçektir. Fakat bu anlamlar türedi ve kalp sembolü artık birçok alanda kullanılıyor. Peki kalbin gerçek halini en ince ayrıntısına kadar bildiğimiz halde neden hala simetrik kalp sembolünü kullanıyoruz?

Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz; başta da dediğimiz gibi “Algıda seçicilik”, kalbin gerçek hali bizim için hayati organdan fazlasını anımsatmıyor ve hatta bazı insanlar için mide bulandırıcı bile olabiliyor. Fakat kalp sembolü öyle değil, tamamen duygusal olarak karşı tarafa kendimizi anlatmamıza yarıyor ve sevgimizi gösteriyor. İşte insanoğlunun görsel hafıza ile yarattığı Algıda seçicilik budur. Bunu bir kitabı ilk önce kapağına göre yargılamanızla örnek verebiliriz. Algınız ilk önce görsel hafızanıza göre işlem yapar. İletişimde olduğu gibi, karşınızdakini ilk önce dış görünüşüne göre, dinlemeyi veya dinlememeyi tercih edersiniz. Daha doğrusu kâle alma konusunu buna göre seçersiniz.

Bunu en iyi şu sosyal deney ile anlatabiliriz;

Bu olay aslında her şey için geçerlidir. Bir ürün içinde aynı kurallar geçerlidir. O ürünün paketi, tasarımı ve kalitesi gibi ürün özellikleri, müşteriyi çeker ve o ürünü sattırır. Aynı kurallar dijital medya içinde geçerlidir. Sosyal medya hesaplarınız, web sitesiniz ve benzeri kendinizi hedef kitlenize anlatmaya yarayacak tüm iletişim kanallarında görsel hafızaya hitap etmek çok önemlidir.