Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Kadınlara Değer Veren Markalar

unicodigital / Blog  / Kadınlara Değer Veren Markalar
1457089281

Kadınlara Değer Veren Markalar

Ortalama okuma süresi: 3 dakika

 

Markalar her sene kadınlar gününde ilgi çekici reklamlar yayınlıyorlar. Bu iletişim çalışmaları ilk anda ses getiriyor olsa da kaç tanesi gerçekten kadınların hayatına dokunabiliyor ve sürdürülebilir projeler üretiyor? Markaların toplumsal cinsiyet rolleri ile ilgili yaptıkları çalışmalar gün geçtikçe önem kazanıyor. Toplum tarafından kadınlar üzerinde yaratılan eşitsizlik algısını yıkmak üzere yapılan sosyal sorumluluk çalışmaları ses getiriyor. Konuda hassasiyet gösteren markalar yalnızca reklamlarla değil sosyal sorumluluk projeleriylede tamamladıklarında anlamlı hale geliyor. 

Hangi markalar ne tür sürdürülebilir projelere imza atıyor ?

Loreal Paris

Dünyanın Bilime, Bilimin Kadınlara İhtiyacı Var 

Ekran Resmi 2019-03-15 13.38.59

Bilim kadınlarını destekledikleri projeleri ile bilinen Loreal Paris,  2003’ten bu yana 88 tane kadınına burs verdi. Unesco işbirliği ile yürüttükleri  bu projede 3 binden fazla bilim kadınının projesini destekledi. Desteklenen bilim kadınları biyokimyadan, çevre sorunlarına kadar bir çok konuya ışık tutuyorlar. Ayrıca her sene bilim kadınlarına verdikleri ödüllerle de onlara mavi destek sağlıyor. 

Dove 

Gerçek Güzellik Ezberlerin Ötesinde 

dovebintanghero-919161.jpg.ulenscale.767×360

Kadınlar ile ilgili oluşturulan toplumsal yargılardan en önemlisi fiziksel özellikler ile ilgili. Şampuan markaları medyada gördüğümüz en yaygın şekilde kadınları kalıplara sokan reklamlardır. Kadınları sürekli olarak saçları ile ilgili kalıplara sokan reklamlar tepki çekmektedir. Dove ise bu algıların hepsini yıkmak için ‘’ Gerçek Güzellik’’ sloganı ile çalışmalar yürütüyor. Kadınların gündelik hayatlarını yansıtmaya çalışan marka, reklamlarında farklı fiziksel özelliklere sahip kadınları ortaya çıkarıyor. Gerçek güzelliğin her kadında saklı olduğunu vurgulayarak kalıplara girmemeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Filli Boya 

Kadın Emeği Ülke Ekonomisinin Gizli Defteri

Ekran Resmi 2019-03-15 13.39.26

Kadınların yaşadığı toplumsal problemlerden biri de erkeklerin çalışma hayatında daha baskın olmasıdır. ‘’O iş erkek işi’’ lafıyla kadınlar çalışma hayatına başlamadan duvarlar örülüyor. Filli Boya, Filli Kadın Ustalar projesiyle hem kadınlara çalışma alanı sağlıyor hem de oluşan algıları yıkmaya çalışıyor. 2016 yılından bu yana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İşkur ortaklığıyla projeyi yürütüyorlar.

Mercedes Kızları Yıldızlaştırıyor 

Ekran Resmi 2019-03-15 13.39.33

Sosyal sorumluluk projeleri ile öne çıkan Mercedes ekonomik hayatta fırsat eşitliği adına kız çocuklarının eğitimini destekliyor. Proje kapsamında meslek lisesi öğrencilerine burs verip üniversiteye geçtiklerinde de onları destekliyor. Kızlara desteği bırakmayan Mercedes-Benz Türk uygun durumlarda bursiyerlerine istihdam da sağlıyor. 

Elidor 

Saçım Saçın Olsun 

elidor-emoji-elmaaltshift-960×506

Elidor hem kadınlar gününde hem de normal zamanda tüm iletişim kampanyalarında kadınları destekliyor. Alışagelmişin dışında projerlerle karşımıza çıkan Elidor, ‘’ Saçım Saçın Olsun’’ kampanyasıyla da büyük ilgi topladı. Kadınlara saçlarını kanser hastalarına bağışlamaları konusunda destek veren içerikler üreten marka aynı zamanda saçını kesen kız emojisi ile ikon yarattı. 

maxresdefault

Bu kızın öyküsü projesinde de 8 kadının ilham verici öyküsünü otobiyografi haline getirmişti.  

 

Kaynak: Marketing Türkiye

8 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir