Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

İzlenilmesi Gereken 5 Türkçe Ted Talks Konuşmaları

unicodigital / Blog  / İzlenilmesi Gereken 5 Türkçe Ted Talks Konuşmaları
557e9d4d61361f3198022b40 (1)

İzlenilmesi Gereken 5 Türkçe Ted Talks Konuşmaları

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

557e9d4d61361f3198022b40 (1)

TED Talks`un ortaya çıkmasındaki amaç; farklı alanlarda uzmanlaşan, ileri derecede bilgi birikimine sahip kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır.

İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilen düşünce, farklı ülkelerde bağımsız olarak düzenlenen etkinlikler ile günümüzdeki en güncel bilgi paylaşım platformlarından olmuştur. Paylaşmaya (Yaymaya) Değer Fikirler sloganı ile yola çıkmıştır. Ülkemizde çeşitli etkinliklerde düzenlenen konuşmalardan 5 tanesini sizler için listeledik J en beğendiğiniz konuşmayı yorumlara bırakabilirsiniz. Diğer konuşmalara ulaşmak için TED Talks’un web adresinden izleyebilirsiniz. (https://www.ted.com/#/)

  • Ahmet Naç: Sen Atatürk’sün Senin Elin Kanar mı?

Sosyal medyada oldukça popüler olan konuşma. İlkokul öğretmeni olan Ahmet Naç, öğrencileri ile birlikte alışılmışın dışında bir öğrenim sistemini benimsiyor. Aynı zamanda, tarihin en büyük askeri dehalarından sayılan Atatürk’ün asıl mesleğinin öğretmenlik olduğuna inanıyor ve kendisi de o vizyonu benimseyerek öğretmenlik yapmaya çabalıyor.

  • Emin Çapa: Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

Tarihin önde gelen bilim adamlarıyla başlayan konuşmasında, Türk eğitim sistemine karşı yönelttiği eleştirilerle devam ediyor. Konuşmasını şu soru cümlesi ile noktalıyor: “Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulduysa, binlerce yıldır milyonlarca Türk neden suyun kaldırma kuvvetini bulamadı?”

  • Betül Mardin: Engelleri Avantaja Çevirin

Halka İlişkiler okuyan veya ilgisi olan kişilerin izlemesi gereken bir kişisel gelişim, motivasyon konuşması.  Aynı zamanda Betül Mardin’in hikayesi, mesleki başarının yanı sıra, kadınların eğitim hakkında da ilham vericidir.

  • Oktay Sinanoğlu: Diline ve Gönlüne Sahip Çık

Türk Einstein’i olarak bilinen Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu, Türkçe’ye olan düşkünlüğü ile biliniyor. Bir milletin kültürüne sahip çıkması gerektiğinin de üzerinde durmuştur. Aklın bilimle, gönlün de dille korunacağını söylemiştir. Konuşmasında Yunus Emre’den ve Hoca Ahmet Yesevi’den de örnekler vermiştir.

  • Karsu Dönmez: Elini Kaldır

Türk kökenli caz sanatçımız Karsu, TEDxİstanbul sahnesinde garsonluktan yıldızlığa erişen serüvenini anlatıyor.  Çok sevdiği müzik alanında konservatuvar eğitimi almak isterken reddedilen Karsu, bu ilham veren konuşmasında müzik tutkusundan hiç vazgeçmediğini ve hayatındaki noktaların nasıl birleştiğini anlatıyor. Savaştan kaçan mülteciler için yaptıkları gönüllü çalışmalarını da anlatıyor. Savaştan kaçan mülteciler için yaptıkları gönüllü çalışmalarını da anlatan Karsu, bu konuya dikkat çekmek için yazdığı besteyi okuyarak konuşmasını noktalıyor.

17 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir