Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Instagram IGTV’ye Artık Yatay Format Geliyor

unicodigital / Blog  / Instagram IGTV’ye Artık Yatay Format Geliyor
876-min

Instagram IGTV’ye Artık Yatay Format Geliyor

Ortalama okuma süresi: < 1 dakika

876-min

Sadece dikey formatta video yüklenebilen IGTV’ye artık yatay formatta video yüklenebilecek ve hatta bu yatay videolar telefonlar yatay konuma getirildiğinde artık tam ekran olarak izlenebilecek.

Bir yıl önce hayatımıza giren IGTV, dikey formatta uzun videolar yayınlamasıyla dikkat çekmiş hatta yayın şekliyle tartışma konusu olmuştu. Yatay formatta video yüklenemeyen IGTV’ye farklı platformlar için çektiğiniz videoları koyamıyor ya da video boyutlarını yeninden düzenlemeniz gerekiyordu.

Bu özelliği nedeniyle IGTV’de şu an için beklediği başarıyı yakalayamayan Instagram, dikey video anlayışını değiştirerek yatay formattaki videoları da destekleme kararı aldı. Artık IGTV’ye yatay çekilen video yüklenebilecek ve bu yatay videolar telefonlar yatay konuma getirildiğinde tam ekran olarak izlenebilecek.

Instagram yaptığı açıklamada IGTV’de videoların nasıl çekildiğine önem vermediğini mümkün olduğunca iyi içeriklerin yer almasını istediğini belirtti. IGTV’nin sadece dikey videoları destekleyecek şekilde açılması, Instagram’ın  2015 yılında sadece kare formatındaki fotoğraflara yer vermesiyle benzerlik gösteriyor olması ile dikkat çekti.

IGTV uygulaması için yapılan tahminlere göre, şimdiye kadar kullanıcılar tarafından şimdiye kadar sadece 4.2 milyon indirme almış ve bu rakam sadece Instagram kullanıcı tabanının yarısından azına denk geliyor. İlk üç ayda geçtiğimiz aya kıyasla gün başına 3.8 kat fazla  indirme alan uygulama, App Annie verilerine göre ABD’nin iOS uygulama listesinde 191. sırada.

Bu verilerden çıkan sonuçlara karşı IGTV’nin yakın zamanda getireceği bu özellik sayesinde etkileşim ve kullanıcıları açısından ortaya çıkan bu olumsuz tabloyu yatay videolar ile aşmayı planladığı görülüyor.

9 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir