Instagram, beklenen Korona virüsü önlemini alıyor

18 March 2020

 

 

Tüm dünyanın gündemi haline gelen Korona virüsüyle ilgili sosyal medyada çok sayıda paylaşım yapılırken yapılan paylaşımların içerdiği yanıltıcı bilgiler insanları paniğe sürüklüyor. Bu durumu engellemek içinse Instagram, filtrelerine kısıtlama getiriyor.

 

 

Günümüzde çok popüler olan Instagram AR (artırılmış gerçeklik) özelliğiyle kullanıcılar çeşitli efektleri kendi yüzlerine uygulayabiliyorlar. Fakat bu efektler arasında Korona virüsüyle ilgili örneklerin olması hastalıktan etkilenen insanları rahatsız edebileceği için, Instagram Korona virüsüyle ilgili olan AR efektlerini yasaklıyor. Yapılan açıklamalara göre bundan sonra sadece resmi sağlık kuruluşları AR özelliğini kullanabilecek.

 

 

Virüse karşı korunmayı destekleyen Instagram, COVID-19 salgını hakkında sahte haberlerin yayılmasını önleyecek önlemler uygulayacağını duyurdu.

 

Şirket konu hakkında yaptığı açıklamada, korona virüsünden etkilenen ülkelerdeki kullanıcıların, Dünya Sağlık Örgütü’nden bağlantılar görebileceklerini ve Korona virüsü hakkında yerel yönetime ait verilerin sağlanarak kullanıcıların resmi bilgilere kolayca erişimini mümkün kılacaklarını söyledi.

 

KAYNAKLAR:

https://9to5mac.com/2020/03/13/instagram-app-will-provide-relevant-information-about-coronavirus-related-ar-filters-will-be-removed/