Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Hiyeroglif ve Emojiler

unicodigital / Blog  / Hiyeroglif ve Emojiler

Hiyeroglif ve Emojiler

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Bir dünya hayal ediyorum, şu dil çeşitliliğini bir ortadan kaldıralım, herkes birbiriyle rahatça anlaşabilsin! Acaba Mısırlılar da böyle mi düşünmüştü? Düşünmüşlerse bile “rahatça” kısmını atlamış oldukları aşikâr. Nitekim yedi yüzden fazla sembolün kullanıldığı bu yazı dilini kullanabilen kişi sayısı oldukça azmış diyorlar. Hatta insanlar öğrenmek için uzun yıllar eğitim görüp bunu bir meslek haline bile getirmişler. Tamam tamam, hiyeroglifin evrensel bir dil haline gelemeyeceği apaçık ortada. “Merhaba” yerine “mrb” yazıldığı bu devirde, bir “a” harfi için kuş çizecek insan da tanımıyorum zaten. Ancak bir şeyleri anlatmak için sembol kullanma fikrini sevmedim değil. Daha hızlı, anlaşılabilir ve evrensel bir iletişim yöntemine ihtiyacımız var. E emojiler var, dediğinizi duyar gibiyim. Evet, haklısınız. 1982’de Dr. Scott Fehlman’ın bir gülen yüzüyle başlayan bu emoji çılgınlığı, hiyerogliflerin yüz yıllar sonra ortaya çıkan torunu gibi değil mi adeta? Teknolojinin gelişmesiyle ilerlediğimizi düşünürken, emojilerle birlikte birkaç bin yıl geriye doğru gidiyor gibiyiz sanki.

Araştırmalara göre gençlerin yüzde 75’i, mesajlarında, duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade ettiklerini düşündükleri için emojileri mutlaka kullandıklarını söylüyor. Buna ek olarak, geçtiğimiz yıl sosyal medya ve dijital mesajların 5 milyona yakını da emoji içeriyor. Bana kalırsa bu trend, hem zamansızlığımız hem de üşengeçliğimizle birleşip emojileri hayatımızın vazgeçilmezi haline getiriyor. Bir an geliyor, tek bir kelimeye bile ihtiyaç duymadan, sadece emojilerle kendimizi ifade edebiliyoruz. Hiyerogliflerdeki gibi yüzler hangi tarafa bakıyor, ona göre okuyayım derdi de yok üstelik.

Tabii emoji kullanımının destekçileri olduğu kadar, bu sembollerin kelime kullanımını azalttığından şikayetçi bir kesim de var. Maksat iletişim kurmak değil mi? Bırakın nasıl istiyorsak öyle yapalım deyip geçelim. Bizim asıl amacımız atalarımızdan bizlere miras kalan sembollere sahip çıkmak! Kim bilir belki emojiler de, hiyeroglifler gibi yıllar sonra popülaritesini kaybeder. Hiç zannetmiyorum! Dijital mecralardaki kullanım oranlarını ve sürekli geliştiğini düşünürsek bu hiç mümkün gözükmüyor. Kaybetmesin de zaten! Biz emojileri sayesinde yazdıklarımızı kişiselleştirmeyi çok seviyoruz, peki ya siz ?

7 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir