Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

GRİPİN’İN MUCİDİ NECİP AKAR

unicodigital / Blog  / GRİPİN’İN MUCİDİ NECİP AKAR
necip akar

GRİPİN’İN MUCİDİ NECİP AKAR

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Osmanlı’nın son fertlerinden, Cumhuriyetin ilklerinden olan hayırsever bir mucid Necip akar, birinci dünya savaşından on yıl önce, 1904’te Nizip’te dünyaya geldi. 1909’da ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk öğrenimini Kadıköy’de tamamladıktan sonra en iyilerinden olan Vefa lisesini bitirdi ve Eczacılık okuluna girdi.

Eczacılık okulundan 1924 yılında mezun olan Necip Akar, okuduğu zamanlar Divanyolu’ndaki Necip Özgül’e ait eczanede çalıştı. Bu zamanlar her eczanenin bir kimya laboratuvarı vardı. Necip Akar, bu laboratuvarda okulundan aldığı bilgilerle doğrultusunda uzun süre çalıştı ve kendini geliştirdi. Özellikle üzerinde çok çalıştığı krem ve diş macunu ile ilgili bilgiler geleceğine büyük katkı sağladı.

Okul sonrası askerlik görevini tamamladıktan sonra Ankara’da kısa süreliğine bir eczanede çalıştı ve daha sonra Ağabeyi Cemil Bey ile ortak olarak krem, şampuan ve diş macunu üretimine başladılar. İlk markaları; Şampuan Cemil, Necip Bey kremi ve Necip diş macunu idi.

necip bey kremi necip akar ile ilgili görsel sonucu

Necip Akar, kısa süre sonra diş macununun adını ve içeriğini değiştirerek 1927 yılında piyasa Radyolin ile çıktı. Radyolin, mucizevi formülü ile pazarda fevkalade bir konuma ulaştı. İki yıllık satışı, bir ayda gerçekleştiren Radyolin ile Necip Akar büyük bir başarı elde etti.

radyolin necip akar ile ilgili görsel sonucu

Şimdi geldik Gripin’in ortaya çıkışına. Çocukluk zamanlarında tüm dünyayı kasıp kavuran İspanyol Gribinden yola çıkarak ürettiği tahmin edilen formülle ile 1935 yılında piyasa sürdü. Gripin, Necip Akar’ın en büyük başarılarından biridir.

Ağabeyi Cemil Bey ile 1950 yılında yollarını ayırdılar. Temizlik ürünlerinde de büyük başarılar elde eden Necip Akar, henüz 53 yaşındayken bir deniz kazasında vefat etti. Yaşasaydı daha ne formüller üretirdi dedirten bu değerli insanı saygı ve özlemle yad ediyoruz.

0 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir