Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Google’da Reklam Sahteciliği

unicodigital / Blog  / Google’da Reklam Sahteciliği
blog-google-adwords-101-nedir

Google’da Reklam Sahteciliği

Ortalama okuma süresi: < 1 dakika

Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve artık reklam verenlerin en büyük sorunu haline gelen Reklam sahteciliği nedir ? Önüne nasıl geçilir ? Adwords reklam verenlerin en büyük dertlerinden biri olan Bot saldırıları, hem reklamın bütçesini tüketiyor hem de o reklamın gösterimini sonlandırıyor.  Google bu saldırılar için arka planda bir filtreleme aracı kullanıyor. Bu filtreleme aracı yaklaşık olarak %8.9 tıklamayı geçersiz hale getirerek sahte tıklamaları reklam bütçenize yansıtmıyor. Tabii ki de bu tüm güvenlik sorunlarını çözmüyor. Hesabınızı rutin olarak kontrol etmeli ve anormal hareketleri tespit etmelisiniz. Bu anormal hareketleri Google’a bildirmelisiniz. Bildirim sonucunda Google hesabınızı ve reklamlarınızı inceleyecek ve gerçekten bir anormallik konusunda tıklama kadar paranızı geri ödeyecektir. Bir yılda üç defa bu incelemeyi Google’dan talep edebiliyorsunuz.

Kampanyanıza ait sahte tıklamaları, Adwords/ Sütunlar bölümünden “Geçersiz Tıklamalar” sütunundan aktif edebilirsiniz. Sahte tıklamalar yoluyla alınan ücretlerin hangi yolla geri ödendiği de Faturalandırma bölümünde olacaktır.

Ayrıca reklamlarda belli bir hedef kitleniz yok ve siz mobil cihazları görüntüleme noktası seçtiyseniz. Ne kadar çok tıklanma alsanız da istediğiniz etkileşime ulaşamayabilirsiniz. Bu da anormal tıklama anlamına gelmiyor. Mobil uygulamalarda insanların yanlışlıkla tıklayacaklar. Bellirli bir demografik hedefiniz yoksa reklamınız her yaş grubundan herkese gösterilecektir.

Google yaptırımları oldukça sert ve nettir. Bu yüzden kurallara dikkat etmeli ve hesabın kontrolü sizde olsa da olmasa da aylık kontroller yapmalısınız. Google Partner olan bir ajans ile bu işlerinizi en sağlıklı şekilde yürütebilirsiniz. Uzman danışmanlarla bu işi yönetmeniz dijital ortamda sizi daha iyi bir konuma getirecektir. Bütçenizi daha sağlıklı ve tam şekilde kullanacaksınız. Ajansların her ay sonu sizler için raporlar hazırlaması da her şeyden haberdar olmanızı sağlayacaktır.

10 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir