Google’da Doodle olan İlhan Koman kimdir?

2019-06-17

Google, her gün gelişen algoritması ile internet kullanıcılarını şaşırtmaya devam ediyor. Özellikle özel günler de milli değerler ile ülkelere özel doodle adı verilen çalışmalarıyla beğenileri toplayan Google, bugün yine çok farlı bir doodle ile ortaya çıktı. 1921 yılında Edirne’de doğmuş olan heykel tıraş İlhan Koman’ı konu edinen Google, 98. yaş  gününde onu hatırladığını ve hatırlamamız gerektiğini vurguladı.

103698_814x458

Türkiye’nin Da Vinci’si olarak adlandırılan İlhan Koman, 17 haziran gününde doğdu. Google’da bu çalışması ile bize bu değerli sanatçıyı hatırlattı. İlhan Koman’nın aynı zamanda Avrupa’da da bir çoğu çalışması bulunuyor. Koman’nın en ünlü heykellerinden birisi İsveç’in Stockholm ilçesinde ki Leonarda’ya selam heykelidir. Türkiye’deki en ünlü eseri ise Akdeniz heykelidir.

Akdenizheykeli_2

  • 1948 yılında ilk kişisel sergisini Pariste açan koman, bu sergiden sonra dünya’nın bir çok noktasında tanındı ve farklı yerlerde kişisel sergiler açtı.
  • 1967 yılında Stockholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek okulu’na öğretim üyesi olarak giren İlham Koman, Yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşlarını tescilledi.
  • 1970 yılında Örebro Belediye Sarayı’nın önüne konulmak üzere yapılan heykel yarışmasında birincilik ödülünü alın teriyle kazandı.
  • Çoğunlukla Stockholm’da olmak üzere 20 şehirin sokak ve meydanlarında çalışmaları bulunuyor.

Türkiye’nin Da Vinci’si, usta sanatçımız İlhan Koman’nı 98. Yaş dönümünde Unico Digital olarak saygı ve özlemle anıyoruz.