Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Firmanız hangi sosyal medya platformunda yer almalı?

unicodigital / Blog  / Firmanız hangi sosyal medya platformunda yer almalı?
social-network-counters-icons-background_1083-148

Firmanız hangi sosyal medya platformunda yer almalı?

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

social-network-counters-icons-background_1083-148

Sosyal medya günümüzde vazgeçilmez bir ağ haline geldi. Şirketler için ise sosyal medyada yer almak, marka algısını ve sadakatini arttırmak için oldukça önemli. Ancak markaların sosyal medyada yer alırken sıkça yaptığı hatalar var. Bunların başında ise sosyal medya denen evreni homojen bir yapı gibi düşünerek, bu platformu oluşturan her platformu aynı hedef ve kurallara göre ele almak var. Oysaki Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Snapchat, Pinterest ve LinkedIn gibi gözde platformların kendilerine özel takipçi profilleri, dilleri, var oluş amaçları var. Bunu göz ardı ederek hedefleme yapmak, sosyal medya gibi verimli bir topraktan ürün alamamaya, özetle zaman ve para israfına neden olabilir.

Marka ve firmaların içerikten reklama, bütün sosyal medya planlarını oluştururken bu gerçeği atlamaması gerekiyor. Bunun için de bilinmesi gereken temel bilgiler ve sorulması gerekli olan belli başlı sorular var.

Statiska’nın 2018 verilerine göre, dünya genelinde en fazla olan sosyal medya ağlarının başında, 2 milyar 196 bin kullanıcısıyla Facebook geliyor. Onu sırasıyla Youtube( 1,9 milyar kullanıcı) , WhatsApp( 1,5 milyar kullanıcı) Facebook Messenger( 1,3 milyar kullanıcı), Instagram(1 milyar kullanıcı ) ve Twitter (336 milyar kullanıcı) geliyor.

Peki, iş sahiplerinin hangi mecralara yönelmesi gerekiyor?

Facebook, için oldukça uygun olan başlıca sektörler; moda, otomobil, sağlık, emlak, pazarlama, eğlence, spor ve e-ticaret gibi sektörler.

Kullanıcılarının yarısından fazlasının her gün aktif olduğu Instagram’da varlık gösteren başlıca sektörler; turizm, moda, sağlık, güzellik, yiyecek-içecek ve otomobil gibi sektörlerdir.

Twitter, bu platformda faaliyet gösteren başlıca sektörler;  haber, istihbarat, perakende, e-ticaret, sağlık, turizm, Telekom, finans, moda ve spor.

İş yaşamıyla ilgili paylaşımların yapıldığı ve mesleki ağların örüldüğü Linkedln ilk bakışta pazarlama sektörü için uygun görünse de platformun temel amaçlarından biri olan; istihdam, bilim-teknoloji, hukuk, pazarlama,  eğitim, serbest meslek hizmetleri ve sağlık.

9 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir