Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Etki Yarışları; Influencerlar mı Ünlüler mi?

unicodigital / Blog  / Etki Yarışları; Influencerlar mı Ünlüler mi?
mingwei-li-270198

Etki Yarışları; Influencerlar mı Ünlüler mi?

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Artık hayatımıza yeni meslekler giriyor. Youtuber, blogger ve daha nicesi. Bunları tek başlık altında toplamak gerekirse Influencer diyebiliriz. Sosyal medyanın etki gücünü ellerinde tutuyor bu kişiler. Paylaştıklarıyla büyük kitleleri etkiliyorlar. Tv’de gördüğümüz ünlülerin aksine nasıl yaşıyorlar, hangi bakımları yapıyorlar, ne yiyorlar kısacası bu insanların gerçekte kimler olduğunu görebiliyoruz, hayatlarına ortak olabiliyoruz.

Tv ünlülerinin ise hayranı durumundayız. Tv’de arındırılmış içeriklerle, yapılmış makyajlarıyla ve özenle seçilmiş kıyafetleriyle görüyoruz. Magazin programlarında sadece ne giydiğini, nereye gittiğini görüyoruz yani hayatlarına ortak olamıyoruz. Influencerlar daha doğal daha gerçek demiyoruz fakat Tv ünlüleri kadar kurgulanmış gelmiyor bizlere. Peki bu duyguları bizde ne uyandırıyor. Tv’den tanıdığımız ünlülerin yavaş yavaş Youtube’a geçmesi onların etkilerini arttırdı mı? Bu onları Influencerlardan daha etkili bir konuma mı getirdi?

ThinkNeuro ve Youthworks’un gerçekleştirdiği DigitalHead araştırması Influencer-Ünlü karşılaştırmasında bu soruların yanıtlarını veriyor. 256 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmanın en vurucu yanıysa verilerin sözel beyanla değil beyin görüntülenmesi ve göz takibiyle elde edilmesi. Yani bu araştırma bizim Influencer veya ünlülere karşı verdiğimiz dışarıdan anlaşılamayan tepkileri raporlandırmış. Bu araştırma dijital reklam yapmak isteyen kişiler ve kurumlar için bire rehber niteliğindeyken aynı zamanda ünlü-influencer arasındaki etki farkını da açıkça gösteriyor.

Çalışma kapsamında 1000 TV reklamının ve 38 Youtube reklamının kişilerde uyandırdığı izlenimlere yer verildi. Sonuca göre izleyicilere kimden veya hangi durumdan etkilendiği sorulduğunda net bir cevap alınamadı. Öyle görünüyor ki algılarımız karışmış durumda. İzlediğimiz, gördüğümüz, işittiğimiz şeylerin hepsi algımızı etkiliyor. TV’den çıkıp Youtube mecrasında geçen ünlüler de bu kafa karışıklığında yer edinmiş durumda. Ünlüler mi Influencerlar mı daha etkili sorusunun cevabı ise ünlüler! Çünkü Influencerları en baştan itibaren sanki onların arkadaşıymış gibi tanıyoruz. Fakat ünlüler ve hayatları hep merak olarak kalıyor. Ünlülerin Influencer hayatlarına başlamaları ise uzun süredir yanıtlanmayı bekleyen soruların cevabı niteliğinde. Bu sebeple daha çok ilgi çekiyorlar.

İşte Influencer ve ünlü kavramı hayatımızda, beynimizde böyle yer edinmiş. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

9 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir