Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

En Popüler 10 Sosyal Medya Paylaşım Trendi

unicodigital / Blog  / En Popüler 10 Sosyal Medya Paylaşım Trendi
Başlıksız-4

En Popüler 10 Sosyal Medya Paylaşım Trendi

Ortalama okuma süresi: 3 dakika

İnsanlar sosyal medya platformlarında sürekli bir şeyler paylaşmaktadır. Yapılan tüm bu paylaşımlar sonucunda ise farklı farklı ve ilgi çekici kültürel trendler ve en iyi paylaşım yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu paylaşım trendleri sayesinde insanların sosyal medyada neyi hangi yollarla paylaştığına dair kapsamlı bir araştırma yapmış oluyoruz.

İşte sosyal medya sitelerinde paylaşım yaparken insanların en sık kullandığı 10 trend:

1.Herhangi bir neden olmadan çekilen selfiler:

Artık insanalar nerede olursa olsun yaptıkları aktiviteleri, yedikleri yemekleri, gezdikleri yerleri sosyal medya hesapları üzerinden anlık post paylaşımı olarak yayınlıyor.

julian-gentilezza-414681-unsplash

2. Throwback Thursday ile nostaljik paylaşımlarda bulunmak

Throwback thursday bir diğer adı ile ‘tbt’ anımsadığınız ve paylaşmak istediğiniz eski anıların haftanın Perşembe gününde paylaşılması trendi.

3.Duyguların gifler ile anlatmak

Bazı zamanlarda duygularımızı anlatacak kelimeleri bulamayız. Hüzünlü ya da komik reaksiyon gifleri sayesinde karşı tarafa duygularınızı kolaylıkla yansıtabilirsiniz. Duyguları dışarıya vurma konusunda bu tarz hareketli gifler kelimelerden çok daha etkilidir.

4. Emojiler her yerde

Duygularınızın dili, resim haline dönüşmüş minik sevimli emojiler.

3d-emojis-icons-with-facial-expressions_58466-3581

5. Kısa süreli videolar çekmek

Şu gerçeği kabul edelim ki artık insanlar, uzun bir videoyu sonuna kadar izleyecek kadar dikkat ve odak kapasitesine ve sabra sahip değil. Bunu için instagram gibi uygulamalar ile çekilen kısacık yani storyler veya IGTV’ de çekilen videolar şimdiki zamanın en fazla popülerlik kazanan trendlerinden biri haline geldi.

6. Toplu bir şekilde beğeni yollamak

Facebook’un “beğen” butonunu ortaya çıkarmasından itibaren neredeyse her başlıca sosyal medya platformu aynı fikri kendi sitesine uyarlamaya çalıştı. Beğeni yollamak ve kalp butonuna tıklamak kullanıcıların online ortamda birbirleriyle etkileşime girmeleri için oldukça basit ve hızlı bir yol.

Mobile

7. Toplu bir şekilde repost, retweet, repin ve reblogging etmek

Yakın zamanda gelen bir özellik sayesinde artık sadece beğenmek yerine, farklı bir butona tıklayarak başkasına ait olan bir içeriği bütünüyle kendi profilinizde, yayın akışınızda ya da bloğunuzda paylaşabiliyorsunuz. Bu işleme Twitter’da retweet ve Tumblr’da ise reblog deniyor. Manuel olarak herhangi bir uğraş vermeden başkasının içeriğini çok beğenirseniz, bu özellik sayesinde beğendiğiniz bir içeriği kolay hızlı bir şekilde paylaşmanız mümkün.

8. Hayranlığınızı dışarı vurmak

İnternet, en iyi ve büyük toplulukların,grupların kurulduğu ve bir araya geldiği bir ortamdır. Belirli bir marka, film, dizi, kitap, çizgi roman ya da herhangi başka bir şeye karşı büyük hayranlık duyan kişiler için internet, kendileriyle aynı fikirlere sahip ve aynı şeylere hayranlık duyan kişilerle tanışmaları ve ortak düşüncelerini dünya ile paylaşmaları için muhteşem bir fırsat sunuyor.

9. Taklit yeteneğinin gücünden yararlanmak

Kullandığınız herhangi bir sosyal medya hesabında çok kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde yüksek sayıda takipçi mi kazanmak istiyorsunuz? Eğer güzel bir taklit yeteneğiniz varsa bunu başarmanız oldukça kolay.

10. Uzun linkler yerine kısaltılmış URL’ler

Online olarak paylaştığınız bir içerikte, yüzlerce karakter bulunan bir site linkini uzun uzun paylaşmayın. Bunun yerine eğer bir sosyal medya ortamında bir sitenin linkini vermek istiyorsanız genel trend Bitly gibi bir URL kısaltıcı sitesi kullanmaktır. Hatta birçok önde giden marka, kendilerine ait olan kısaltılmış URL’leri markalaştırmaya başladı bile.

 

6 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir