Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

EMOJİLERİN ANLAMLARI

unicodigital / Blog  / EMOJİLERİN ANLAMLARI
eb6ab21e5e229f5e447a9d9ac84e21e7

EMOJİLERİN ANLAMLARI

Ortalama okuma süresi: 5 dakika

21.yy ile birlikte hayatımıza pek çok teknolojik alet ve edevat girdi. Bunların birçoğu Hayatımızı ciddi anlamda etkiledi ve yenilenen teknoloji ile etkilemeye de devam ediyor. Bugün bunlardan birisine değineceğiz; telefon ve onun getirisi olan emojiler. Telefon hayatımıza girmesiyle iletişim ağlarını kolay hale getirdi. Artık herkesle sadece bir dokunuşla iletişim kurabiliyor ve bunu sadece konuşarak değil aynı zaman da yazışma yoluyla da yapıyoruz. Telefon hayatımıza girmesiyle şunları da getirdi; Whatsapp, Facebook, Messenger, SMS, Instagram DM gibi birçok iletişim ağı. Bu uygulamalar sayesinde sözlü iletişim kuramayacağımız zamanlar, yazı ile iletişim kuruyoruz ve duygularımızı belli etmek için de “Emoji” diye adlandırılan yüzleri kullanıyoruz. Peki bunların anlamları ne?

Çoğu Emojyi, tek görüşte, çok düşünmeden, ne demek istediğini anlıyoruz ama bir de içerisinde birden fazla anlam taşıyan ve anlaşılması zor emojiler var. Bunun yanında da bazı emojiler var ki bizi zor anlarımızda yazmaktan kurtarıyor ve sadece onu atmak yetiyor. Yani emojiler yeri geldiğinde kahramanımız da olabiliyor. Şimdi sizlerle bu gibi emojilere bakacağız.

YÜZ EMOJİLERİ

😀 😁 😂 🤣 😃 😄 😅 😆

Bu gülme ifadelerine bakılırsa hepsini bir seviye içerisinde değerlendirebiliriz. Durumun komikliğine göre hepsini teker teker anlamlar verebiliriz.

sırıtanSırıtan Emoji: Bu emojiyi mutluluk saçar durum komik olmasa bile kullanabilirsiniz. Karşı tarafa her şeyin iyi olduğu hissini verebilirsiniz.

2Gözleri yeşermiş emoji: Bu emoji normal gülmenin bir tık üstünde diyebiliriz. Karşı tarafa kahkaha hissini yaşatmak için bu emojiyi kullanabilirsiniz.

3Gülme krizi: Artık komiklik seviyesi kahkaha’yı geçtiyse bu gülme krizi anlamına gelen emojiyi kullanarak bir tık seviye üste geçebilirsiniz.

4Göz Kırpma: Bu emoji birden fazla anlamı taşıyor; söylediğinde ciddi olmama, şaka yapma veya flört diye bilebiliriz. Biraz art niyetli gibi dursa da her cümleye yedirilebilir ve eklendiği cümlenin tamamen anlamını değiştirebilir.

5Gözlerle gülen emoji: Bu emoji, utangaç, utandımsı bir gülümsemedir. Sevinç ifadesinden yanakları kızarmış, mutluluğu, hoşnutiyet, huzuru ve şükranı da temsil eder.

6Üç kalpli gülen yüz: Aşık olduysanız, bir şeyi çok beğendiyseniz veya çok yakınınızın size gönderdiği iltifatla mest olduysanız bu emojiyi gönderebilirsiniz.

7Kederli Emoji: “Ama bunu hiç beklemiyordum!” diyorsanız ve yazmaya üşendiyseniz bu emojiyi gönderebilirsiniz. Bu emoji çatık kaşlar ve şoke olmuş bir suratla; korkuyu, hayal kırıklığını ve olumsuz süprizleri temsil eder.

8Yıldız Gözlü Sırıtan Emoji: Bir şeyi gerçekten çok sevdiyseniz ve ona bayıldıysanız bu emojiyi gönderebilirsiniz. Çoşkuyu, heyecanı ve sevinci ifade eder.

9Gözleri haddelemeden emoji: Bu emoji sıkılmışlığı gösterir ve hatta doğru kullanımıyla karşı tarafın son yazdığına tepki olarak atılabilir veya “bu mesaja çok bakasım kalmadı.” İmajı da verilebilir.

10Düşünen emoji: Sorgulayıcı, bir açıklama veya parlak fikir hakkında düşünenler için birebir. Bilinmeyeni açığa çıkarmak ve olayın derinine inmek istiyorsanız bu emoji tam sizin için !

11İfadesiz emoji: Söyleyecek bir sözünüz kalmadıysa, yorgun, sinirli, sabırsız ve duygusuz hissediyorsanız bu emojiyi kullanabilirsiniz.

12Fermuarlı ağız emojisi: Eğer bir sır koruyorsanız veyahut bir olay karşısında doğru kelimeleri bulamıyorsanız bu emojiyi kullanabilirsiniz.

Sizlere gündelik olarak kullanılan ve birden fazla anlama gelebilecek emojileri anlattık. Şimdi kategoriyi değiştiriyoruz.

AKTİVİTE VE SPOR EMOJİLERİ

Bir aktivitede olabilirsiniz ve bu sırada “Ne yapıyorsun ?” diye bir mesaj alabilirsiniz. Hemen kısaca bir emoji ile cevabınızı verip, aktivitenize devam edebilirsiniz. Şimdi bu aktivitelerden bir kaçına değineceğiz.

13KAYAK: Kış tatilinde kayak yaparken mesaj alıyorsunuz. Özenle bir metin yazmak için eldivenlerinizi ve gözlüklerinizi çıkarmanız gerekiyor. Bunun yerine sadece bu emojiyi tek tıkla göndererek aktivitenize devam edebilirsiniz.

14 GOLF: Harika bir havada tam motivasyonla golf oynarken mesaj alıyorsunuz ve bu mesaja şuan cevap vermek istemiyorsanız sadece bunu atarak kısa süreli bir geri dönüş yapabilirsiniz. İyi oyunlar.

15YÜZME: Ahh, bu sıcak yaz ayında ne güzel yüzüyorken ve tam da moda iken telefonunuza bir mesaj geldiğini duydunuz. Hiç dert etmeyin bu emojiyi atarak, harika suya kendinizi tekrar bırakın.

KALPLER VE ANLAMLARI

16Kırmızı kalp, aşkın klasik sembolüdür. Tutku ve romantizm ifadesi. Ama aynı zamanda arkadaşlık ve derin bağlılık için romantik olmayan bir simgedir.

18Kalp şekli, sevginin sembolüdür. Turuncu kalp, tam olmayan bir sevgiyi temsil edebilir ya da bir ilişkide olmak istemezsin ve sadece arkadaş olabilirsin.

19Altın kalp, dostunuza göndermek için birebir bir kalp. Güneşin, sıcaklığını ve güzelliğini temsil eder. Mutluluk, yaşam sevinci ve arkadaşlık için kullanılır.

20Doğa’nın renklerini kullanır ve onu temsil eder. İlişki sorunlarını ve barışma umudunu gösterebilir.

21“Sana tam güvenim var!” dediğiniz kişilere gönderebilirsiniz. Güveni, platonik sevgiyi, sadakati ve dostluğu simgeler. Yan anlam olarak Otizm desteği ve su sporlarına olan sevginizi de gösterebilir.

22Anlayışlı ve şefkatli sevginin ifadesi; sevgi ve bakımı temsil eder. Annelerinize ve babalarınıza özel günlerde gönderebilirsiniz.

23Üzüntü, kederi ve ruhun kara tarafını gösterebilir. Karanlık bir mizahı vardır. Kullanırken dikkat etmeye özen gösterin deriz.

 

 

7 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir