E-ticaret Sitelerinde Mağazanızı Nasıl Öne Çıkarabilirsiniz ?

2019-07-22

N11 ve Amazon gibi sitelerde markanı nasıl önere çıkarabilirsiniz?

Markalar ayakta durabilmek için teknolojiye ayak uydurmalı. Bu teknolojilerden en önemlisi de e-ticaret siteleridir. Markalar ürünlerini elektronik dükkanlarda hedef kitlelerine tam olarak aktarabilirler. Ortamda birçok rakip olacağı için sizi onlardan ayırt eden özellikleriniz olmalıdır. Aldığınız puanlar, ürünleriniz için yaptığınız içerikler ve kullandığınız materyaller, reklamlarınız gibi sizi farklı kılacak ve diğerlerinden ayırt edecek özellikler yaratmalı ve bunları kullanıcılara sunmanız gerekli.

Özellikle n11’de aldığınız puan ve yorumlar sizin öne çıkmanızda büyük bir fayda sağlar. Ama n11’de öne çıkmak için Ürün listeme ücretleri var. N11’de mağaza açmak tamamen ücretsiz ama ürünlerinizi listelemek için belli paketlere, belli paralar vermek mecburiyetindesiniz. Aynı zamanda n11 bu ürünlerin satışından da komisyon almaktadır. Bu yüzden bütçenizi her yere eşit dağıtmalı ve planlı olmalısınız. Reklamınızdan kısıp, paketlere çok para harcamanız size bir şey kazandırmayacaktır.

Reklamsız; hedef kitlenize ulaşamazsınız. Şöyle anlatalım siz gece giden bir gemisiniz, limanı biliyorsunuz ama deniz feneri size ışık tutmuyor. Burada da aynı şekilde hedef kitlenizi biliyorsunuz ama onlara tamamen ulaşmak için reklam çıkmıyorsunuz.

İçeriklerinizi Öne Çıkın

  • Ürün isimleri büyük bir etkendir. Siz ürünlerinizi e-ticaret sitelerine ekleseniz de çoğu kullanıcı satın almak istediği ürünü Google’dan aratmaktadır. Bu yüzden ürün isimleriniz anlaşılır ve ayrıntılı olmalıdır. Ürün isminiz, kullanıcıların aramasına tam olarak cevap vermelidir. Çoğu e-ticaret sitesinde bu isim 65-70 gibi bir sayıyla sınırlı oluyor. Bu yüzden kullanabileceğiniz basit bir formül var ; “Marka + Cinsiyet + Belirtilmesi gereken bir özellik + Ürün + Ürün Kodu” şeklinde karakter sayısına göre ayarlamanız gereklidir. Garanti, orijinal, ucuzluk gibi öne çıkan özellikleri de yazıya katmalısınız. Unutmayın dikkat çekiciliğinizi artırmalısınız.
  • Ürün açıklaması, birçok markanın dikkat etmediği en önemli konulardan birisi. Bazıları hiçbir şey yazmıyor, bazıları soğuk kısa bir metin yazıyor. Bu çok yanlış. Bu olayı şöyle düşünmek gerekir; dükkanınıza bir müşteri girdi ve siz ona ürün satın aldırmak için, o ürünü her noktasına kadar anlatırsınız değil mi? E-ticaret sitesinde de o ürünü aynı şekilde her noktasına kadar anlatmalı ve kullanıcıların “Neden siz?” sorusuna cevap vermelisiniz. Açıklama kısmında hedef kitlenize göre içerik ve materyaller hazırlayın. Ürünün videosunu kaliteli bir biçimde çekmeli ve açıklamaya koymalısınız.
  • Ürün fotoğrafları, satış istatistiklerine göre fotoğraflı ürünler, fotoğrafsız ürünlere göre daha çok satılıyor. Ürün fotoğrafı ürününüzün seçilmesi için büyük bir ayrıntı. Bunu gerçek hayatla yorumlayalım. Bir müşteri dükkanınıza geldiğinde, ürünü her noktasına kadar didik didik eder. Bir de internet ortamında düşünün. Her ince ayrıntısına kadar bakıp güvenmek ister. Ürününüzü gün ışığında ve yüksek kalitede çekmeye özen gösterin. Kullanıcılara güven aşılamak için fotoğraf seçimi büyük bir adımdır. Çoğu web sitesi artık fotoğraf aramasıyla sonuç verebiliyor. Bu yüzden kaliteli ve net bir fotoğraf sizi fotoğraflı arama motorlarında da gösterecektir.
  • Ürün seçenekleri ,e-ticaret sitesindeki en önemli etkenlerden bir diğeridir. Google aramalarında olsun veya mağazanızın bulunduğu e-ticaret sitesi olsun, ürün seçeneklerini ayrıntılı, basit ve herkesin anlayacağı şekilde yazın. Birisi sisteme kırmızı domates yazdığında, o sistem onu sadece kırmızı olarak algılayacaktır. Sistem bu kadar basit iken sizin de bu kadar basit düşünmeniz gereklidir.
  • Kargo ücretleri konusunda esnek düşünün. Bir kullanıcı, sizin ve en büyük rakibiniz arasında arada kaldı ve son olarak kargo ücretine bakıyor. Sizin kargo ücretiniz olmadığı için sizi seçiyor. Kullanıcıyı böyle küçük şeylerle yakalayarak, hem memnun olmasını, hem de alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Hatta alışveriş sonunda müşteriniz bu olay için size iyi puan verebilir. İlk cümlede yazdığımız gibi puan ve iyi yorumlar daha çok güven sağlar ve öne çıkmanızı kolaylaştırır.
  • Müşterilerin mesajlarına olabileceği en hızlı şekilde dönüşler sağlayın. İyi yorum ve puan almak için bu da çok önemlidir. Onların kalplerini kazanın. Kafalarına kazının, bir daha ürün almak istediklerinde sizi bulsunlar ve devamlı müşteri haline gelsinler. Bu kadar çok trafik almak, e-ticaret sitelerinde öne çıkmanızı da sağlayacaktır.