Doktorlar İçin Dijital Ortam Neden Önemlidir ?

2019-08-02

Sosyal medyanın sağlık alanındaki güçlü etkisi her geçen gün artıyor. 2018 yılında yapılan araştırmaya göre; hastaların 3’te 2’si bilgi almak için sağlık sitelerini tercih ediyor. Sağlık okuryazarlığı ciddi oranda arttı. Bunun sonucunda hastalar doktora gitmeden veyahut tedaviye başlamadan önce dijital ortamda detaylı araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarda hastaların karşısına doktorlar ve onların içerikleri çıkıyor (hakkındaki yazılar, sosyal medyadaki aktifliği, hasta yorumları vb…).

Hastaların %83’ü sosyal medya üzerinden randevu alma ya da doktorlara soru sormayı sık sık yapıyor. Doktorlarla, sosyal medya üzerinden daha rahat ve samimi iletişim kurabiliyorlar. Hastaların %40’ı sosyal ağlardaki sağlıkla ilgili bilgilere itibar ediyor ve bunların %94’ü Facebook üzerinden bu bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Yine başka bir kurum tarafından yapılan araştırmaya göre %56,1’i doktor ilaç yazdıktan sonra, ilacı kullanmadan önce internette ilaç ile alakalı bilgileri araştırmakta. %49,5’i internette ilaç hakkında karşısına çıkan bilgiler ile o ilacı almayı bırakmaktadır.

Sosyal medya hesaplarıyla dijital ortamda yer alan bir doktor olarak, yaygın kullanılan ve hedef kitlenize ulaşabileceğiniz sosyal medya platformlarında var olmanız önemli olmakla birlikte; arkadaşlarınıza ve takipçilerinize sergilediğiniz paylaşımların eğitici ve uygulanabilir olması itibarınız ve güvenilirliğinizi arttırır. Mesleki tecrübelerinizden yararlanın ve uzman olduğunuz konularla ilgili bilgilerinizi paylaşın. Mevcut Instagram hesapları, Facebook grupları ve çalışma alanınızla ilişkili tartışmalara online olarak katılmanın yanı sıra, profesyonel hayatınıza yeni bir bakış açısı getirmek için sosyal medyada kendi bilgi paylaşım merkezinizi yaratın.

Bu “bilgi merkezi” olarak Instagram sayfanızı, Facebook veya LinkedIn grubu gibi platformları kullanabilirsiniz. Böylece kariyeriniz boyunca edindiğiniz birikimleri paylaşır ve online ortamda itibarınızı oluşturmuş olursunuz.

Sosyal medya platformlarını kullanmanız; bilginin meslektaşlarınız, hastalarınız ve daha büyük tıp toplulukları arasındaki yayılımını ölçeklendirmeye yardımcı olur. Bu araçların en faydalı yönlerinden biri de alanında uzman meslektaşlarınız ile iletişim kurmanıza olanak tanımasıdır. Sektörünüz ile ilgili güncel haberleri, yeni alınan bir kararı veya gelişen bir uygulama hakkındaki farklı görüşleri takip etmek için sosyal medyayı kullanmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Ayrıca unutmayın; ne kadar iyi bir cerrah, uzman olursanız olun, hastalarınızın sizi ilk olarak aratacağı/arayacağı alanların başında sosyal medya gelir.

Yoğun iş temponuz arasında dijital ortamdaki varlığınızı oluşturmak, geliştirmek ve devamında paylaşımlarınızı yönetmek, ilgilenmek için size yardımcı olabilecek bir ekiple yola çıkmanız sizin için en uygun ve pratik seçenektir. Bu süreçte profesyonel şekilde sosyal medya yönetimi & danışmanlık desteği almak isterseniz, size özel çözümler üreten UNICO DIGITAL sizin de çözüm ortağınız olacaktır.

Siz de UNICO DIGITAL ile çalışmak & hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için www.unicodigital.com ‘dan iletişime geçebilirsiniz.