Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Doğayı Monet ile İzlemek!

unicodigital / Blog  / Doğayı Monet ile İzlemek!
Öne çıkan görsel

Doğayı Monet ile İzlemek!

Ortalama okuma süresi: 3 dakika

Claude OscarMonet, 1840’ta Paris’te bir aktarın oğlu olarak doğdu. Ailesi 1845’te LeHavre’a taşındı. Monet’in ilk çözüm öğrenimi de burada başladı. Başlarda karikatüre meraklı olsa da “manzara ustası” Eugene Baudin’in sayesinde açık havada resim yapmayı sevdi. Dışarıda olmayı istediği için dersleri kötüydü.Böyle sürerken 1859’da Paris’e, Charles Jacques’in atölyesine gitti.Bağımsızlığı ve isyancılığıyla sanatını icra etmeye başladı. Ailesi ise bu tavrı onaylamadığı için her türlü yardımı kesti.

Bu yıllar ne kadar güzel olsa da Monet için zorlu geçiyordu. Ona yardım sağlayan sanatçı arkadaşlarından başka desteği olmayan Monet, 1866’da ilk övgüleri kız arkadaşı Camille’nin portresiyle topladı. Bubaşarı sayesinde ailesi yardım etmeye başladıysa da, Monet’in Camille ile yaşadığını öğrendiklerinde yardımı kestiler. Bu sırada Monet’in oğlu Jean dünyaya gelmişti. Oğlunun doğumundan sonra zor zamanlar geçirmeye başladı.Olağanüstü resimler yapmaya devam ederken bir yandan da yorumcuların dikkatini çekmeye çalışıyordu. Resimlerinin sürekli reddedildiği bu dönemde sanatını nasıl gelişimini yaşıyordu. Figür çizimlerini bırakıp ışıklı peyzajların çizimine yöneldi. Sık sık maddi problemler yaşayan sanatçı 1868’de bir müşterisinden yüklü miktarda bir ödeme aldı. Böylece ailesine ilk defa bir ev alabildi. Bu mutluluğun içerisindeki ailesini de kendi mutluluğuyla birlikte bir izlenimci olarak resmetti.

Ekonomik durumu düzelmeye başlayan Monet, önemli eserlere imza attı. İsviçre Akademisi’nin eski öğrencilerinin ve Durand-Ruel’in düzenlediği sergiye“izlenim; Gündoğumu” adlı eserini yolladı. Tan vaktinde güneş ışıklarının su yüzeyindeki dalgalanmalarını resmettiği bu eser o zaman için devrim niteliğindeydi.

1879’da ikinci çocuğunun doğumuyla karısını kaybeden Monet, kendini tamamen resme adadı. Yeni izlenimler edinmek için seyahat etti. Sık sık güneye gitti. Akdeniz kıyılarında ve Antibes’de birçok manzara resmi yaptı. Ambarları, binaları ve nilüferleri günün değişik saatlerinde, farklı ışıklarda tekrar resmettiği bir seri oluşturdu. Karakteristik fırça uygulamaları ve geliştirdiği yenilikler diğer empresyonistler üzerinde önemli bir etki yarattı.

Gözlerinin bozulması sanata olan aşkını engelleyemedi. Soyut ressamların öncü olarak gördüğü eserler ortaya koydu. 1923’te “Su Zambakları” adlı eserini devlete armağan etti. 5 Aralık 1926’da Giverny’de hayatını gözlerini yummadan önce bile tuvalleri üzerinde çalışıyordu.

En kısa anlatımımızla Monet bu kişiydi. Monet en etkileyici ve muhteşem eserleriyle belki denizin üstündeki bir güneş ışığında belki de Seine Nehri’nin kenarında yaşamaya devam ediyor.

3 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir