Dijital Dünyanın Yeni Nesil Girişimleri: Deep Tech

2019-08-08

Deep Tech (Derin Teknoloji) teknolojileri, şu anda kullandığımız teknolojilere kıyasla çok önemli avantajlar sağlayan girişimlerdir. Ar-Ge tabanlı bu girişimler, farklı bakış açısı ve yenilikçi teknolojisi ile insanoğluna yeni avantajlar sunuyor. Dünya’nın her yerinde gelişmekte olan Deep Tech yarışında, Türkiye’de var. Peki Türkiye bu yarışta nasıl daha iyi bir rol oynayabilir?

Türkiye’deki girişimcilik teknolojisi genel olarak genç kitleden oluşmakla birlikte barındırdığı fırsatları da fazla. Tabii ki de bu avantajlarımızı şu an için Silikon Vadisi, Boston ya da Londra’daki girişimcilik ekosistemi bile bir tutamayız. Fakat şöyle düşünebiliriz; bizim de kendimize göre avantajlarımız var. Bunları nasıl doğru bir şekilde kullanacağımızı ve eksiklerimizi nasıl artıya çevireceğimizi bularak ve onların üstünde çalışarak adımlarımızı atabiliriz. Öncelikle güçlü bir altyapımız var. Bu altyapı doğru değerlendirebilirsek ve eğitimi, Ar-Ge’yi, işgücünü, fonları doğru şekilde yönetilebilirsek, o zaman bu Deep Tech ağında büyük bir adım atarız.

Güçlü ekosistem yenilikçileri, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan teknoloji merkezleriyle, üniversitelerle ve Ar-Ge kuruluşlarıyla bir araya gelmeli. Çünkü bu girişimlerde her alanda güç birliği gereklidir. Bu güçlü denklem sağlandığında ilerlemeler gözle görülebilir hale gelecektir. Üretilen teknolojiler hızlı bir şekilde patentlenmeli ve daha sonra piyasada yer bulunması sağlanmalı. Şu anda da bakılırsa hali hazırda birçoğu ülkeden öndeyiz.

Deep Tech’in 2019 yılından itibaren temel girişim alanları; yapay zeka, tarım, yaşam bilimleri, kimya, havacılık, endüstri ve yeşil enerjidir.

Bir Deep Tech buluşunuz var ve bunu ilerletmek için ağlar oluşturmanız gerekli. En önemlisi fon bulmanız gerekli. Bu tarz, Deeptech vakfı tarafından yapılan programlar girişiminizi destekler ve hak ettiğiniz başarıyı sizlere sunar. Deeptech Founders (https://deeptechfounders.com/) adlı sitede “3. Fransız Cohort Programı” için kayıtlar başladı.