Corona virüsü Instagram influencer’ları

4 March 2020

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Corona virüsü, etkilerini sosyal medyada da gösteriyor. Salgınla ilgili yapılan birçok açıklamanın yanı sıra Instagram’dan yapılan paylaşımlar daha ilk günden gündem konusu haline geldi. Bununla birlikte Corona virüsü, interneti de etkisi altına almaya başladı ve Corona virüsü influencer’ları ortaya çıktı.

Corona virüsünün yaygınlaşmasıyla birlikte, bu ölümcül hastalığın yarattığı etki sosyal medyada yeni bir akıma öncülük etti. Influencer’ların virüs ile ilgili sosyal medyada yaptıkları maskeli paylaşımları viral hale geldi.

 

 

Corona virüs akımı Instagram’da da yayılmaya başladı.

 

 

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) salgını uluslararası boyutta acil durum olarak ilan etmesi ile birlikte Asya ülkelerindeki influencer’lar, salgını günlük hayatlarının bir parçası haline getirdi. Maskelerini birer aksesuar gibi kombinleyip kullanmaya başlayan influencer’lar Corona virüsü temalı fotoğraflar çekip sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başladı. Instagram’da #coronavirüs etiketi altındaki paylaşımlar yaygın hale geldi.

Fotoğrafların içeriğinde insanlara faydalı bilgiler aktarılırken, Çin Hükümetinin hastalığın yayılmasını durdurmak için gerekeni yapacağına ait güven duygusu da ifade ediliyor. Bunun yanı sıra sadece beğeni almak için paylaşım yapan influencer’ların sayısı da oldukça fazla.

Corona virüsü Instagram influencer’larının yaptığı bazı paylaşımlar

Popüler Instagram kullanıcısı Jada Hai Phong Nguyen, maskeli bir fotoğraf paylaştı. Yaptığı paylaşım 1000’den fazla beğeni topladı.

 

 

Jada Hai Phong Nguyen takipçilerine bir maske takarak ve ellerini yıkayarak virüsü önlemelerini tavsiye etti. Ayrıca takipçilerinin öksürürken ve hapşırırken hasta insanlarla temastan kaçınmasını ve ağızlarını kapatması gerektiğini söyledi.

 

Verdiği bir röportajda, Vietnam asıllı Instagram modeli, fotoğrafı paylaşmaya karar verme sebebini, “ Birçok insan, hatta ailesi bile, salgının ciddiyeti hakkında hala bilgisizdi. Şimdi biliyorlar. Mutluyum” şeklinde açıkladı.

 

Popüler bir diğer Instagram kullanıcısı Jeii_pong, ise Salı günü Klia Uluslararası Havaalanı’nda bir paylaşım yaptı.

 

 

“Lütfen kendinize iyi bakin🙏❤Kendinizi korumak için maskenizi takmayı unutmayın !!’’ açıklamasıyla yaptığı paylaşım 32.000’den fazla beğeni aldı.

 

Instagram’da kullanıcı adı adenawilson.ph olarak bilinen Adena Wilson ise hayranlarına “Önleme tedaviden daha iyidir” açıklamasında bulundu.

 

 

170 kişiyi öldüren hastalık 7.900’den fazla kişiye bulaşmış durumda. Yaygın olan virüs hakkında sosyal medyada influencer’lardan yeni akımlar ile destek bekleniyor.

KAYNAKLAR:

https://www.insider.com/influencers-are-donning-surgical-masks-and-writing-about-coronavirus-2020-1

https://www.webtekno.com/instagram-corona-virusu-influencer-h84787.html