Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Bir Evrenin Baş Kahramanı: Stan Lee

unicodigital / Blog  / Bir Evrenin Baş Kahramanı: Stan Lee
öne çıkan

Bir Evrenin Baş Kahramanı: Stan Lee

Ortalama okuma süresi: 3 dakika

95 yıllık hayatında çizgilerden ve süper kahramanlardan asla vazgeçmedi. Bize yeni bir evren hediye edip, süper kahramanların insan dünyalarına merhaba dememizi sağladı. Geride ise anlatılmaya değer bir hayat hikayesi bıraktı.

 

Stanley Martin Lieber 1922’de New York’ta dünyaya geldi. ABD’nin krizde olduğu yıllarda mesleği için bir seçim yapması gerekiyordu.  1939’da Timely Comics’te editör olarak başlayarak seçimini sanat ve tasarımdan yana kullandı.

Stan_Lee_9_tx800

18 yaşında editör olarak her işine koştuğu Timely Comics, küçük bir ad değişikliğiyle Marvel Comics olarak yayın hayatına devam etmeye başladı. Bu değişikliğin ardından Stan Lee’den DC Comics’in “Adalet Ligi” serisine rakip olacak bir fikir istendi. Stan Lee’nin ilk fikri “Fantastic Four” oldu. Fakat bir problem vardı Fantastic Four o dönemde ilgi çekmiyordu çünkü saf gücü temsil etmiyor, insani yanları ağır basıyordu.

2

Zamanla Fantastic Four ilgi görmeye başlayınca Stan Lee’den yeni karakterler üretmesi isteniyordu. Stan Lee ardı ardına X-Men, Spider-Man, Iron Man ve Daredevil’i yarattı. Karakterlerinin hepsinde ortak bir özellik söz konusuydu süper kahraman olmalarının yanında hepsi birer insandı. Karakterler kötülük alemine karşı savaşırlarken aynı zamanda birliktelik ve sevgi duygularını da barındırıyordu.  Süper kahramanlarla insanlığın sorunlarına değinirken, insanların gönüllerinde yerini alıyor, yükselişi Marvel’ın direktörlüğünden film biriminin yöneticiliğine ve 1972 yılında da yöneticiliğe devam ediyordu.

3

Kahramanlar çizgi romanlarda insanları iyiliğe teşvik ediyordu, kendi yazdığı öyküler ile de gerçek dünyayı da daha iyi bir dünyaya dönüştürmeye çalışıyordu. 1971 yılında dünyanın en çok okunan dergisi Spider-Man olurken dergi üç sayı boyunca uyuşturucuya karşı savaş verdi. Tüm karakterlerin altında bir fikir bulunuyordu. Punisher her zaman mafyaları kovalıyordu, X-Men büyük baskıya karşı direnişi simgeliyordu…

4

Marvel Comics mali krize saplandığında DC Comics de krizdeydi ve tüm karakterlerinin film haklarını Warner Bros’a sattı. Stan Lee ise Spider-Man’i ve tüm yan karakterlerini Sony’e, Hulk ve Ghost Rider’ı Universal Pictures’a, X-Men, Deadpool ve Fantastic Four’u da Fox’a sattı. 2008 senesinde, Marvel Robert Downey Jr.’ın sayesinde yeni bir yükseliş yakaladı. Bu yükseliş Marvel Cinematic Universe denen, bünyesinde Avengers kadrosunu barındıran seri sayesinde yakalandı. Stan Lee tüm karakterlerinin film haklarını direkt şirketleri satın alarak geri topladı. Stan Lee 12 Kasım günü hayatını kaybettiğinde Fox Studios, bir Marvel Studios’a aitti.

5

95 yaşında hayata veda ettiğinde hayal gücümüzü çoktan beslemişti. Büyük emeklerle yarattığı karakterler artık tek başına ve artık çizgi romanın babası hayatta değil.

6

5 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir