Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Bilişim Hukuku

unicodigital / Blog  / Bilişim Hukuku
bilişimhukuku

Bilişim Hukuku

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

BİLİŞİM HUKUKU

Bilişim Hukuku, çok konuşulmasa da tüm sosyal medya mecrasını ilgilendiren derin bir konudur.  Bilişim hukuku, teknolojik gelişimler çerçevesinde elektronik ortama giren tüm bilgilerin toplanması, işlenmesi, saklanması ve korunması ile bunlardan doğan ihtilafların çözümü ile ilgilenen güncel bir hukuk dalıdır.

Bilişim hukuku, bilgi ve teknolojinin kötüye kullanımı ile insanlara zarar vermesini önlemek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bilişim hukuku bu kadar kolay anlatılsa da alanları çok fazladır. Peki Bilişim Suçları tam olarak nedir? Bilişim suçları ise bilgileri otomatik işleyen veya verilerin nakline yarayan bir sistemde gayri kanuni, gayri ahlaki ve yetki dışı gerçekleştirilen her türlü yanlış davranıştır. Aynı zaman da Bilgisayar ve iletişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçlar denebilir. Sosyal medya üzerinden hukuka aykırı yapılan paylaşımlar, kişilerin özel haklarını çiğnemek veya telif hakkı olan bir eseri çalmak-kopyalamak gibi bu tarz birçoğu suçlar bilişim suçlarına giriyor.

Bilişim Hukuku Çoğu Hukuk İle Bağlantılı

Bilişim Hukuku birçok hukuk dalı ile bağlantılıdır. Günümüz teknolojisinin gün geçtikçe her gün gelişmesiyle bu hukuk dalı da önemini her geçen gün artırıyor. Yazılımların korunması, bunlara ilişkin sözleşmeler ve ihlaller fikri mülkiyet hukukunun konusudur. Bilişim aracılığıyla işlenen suçlar, hayatın gizliliği, kişisel verilere karşı işlenen suçlar, banka veya kredi kartları aracılığıyla işlenen suçlar veya ağır hakaretler gibi suçlar ceza hukukunun konusudur. Kamu kurum ve kuruluşlarında bilgisayarların kullanılmasına ilişkin sorular idare hukukunun alanına girmektedir. Verilerin uluslararası kullanılmadan doğan sorunlar devletler hukukunun ve bilişim hukukundaki soruşturma, kovuşturma ve yargılama yöntemleri ise medeni usul hukuku ile ceza muhakemesi hukukunun kapmasına girmektedir.

Sosyal Medya İşlerini Ajans İle Yönetmenin Faydası

Bilişim hukuku yazdığımız gibi birçok alanda yasaları ve yaptırımları var. Bu yüzden her hareketinizi düşünerek yapmanız çok önemli. Özellikle bir kurumsanız, alacağınız kararlar da daha dikkatli ve yasalara uygun olmalı çünkü alacağınız bilişim suçları markanıza kötü bir izlenim verir ve rakipleriniz bunu kullanmaktan asla çekinmez. Bu işleri tek yönetmektense, bu işin uzmanı ve bu alanda okumuş insanlara hesaplarınızı emanet edebilirsiniz. Bizler yani Sosyal Medya Ajansları tamamen itibarınızı korumak ve yasal çerçevesinde büyümenizi sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Her attığımız adımda, bugünü, yarını ve daha sonrasında ne olur diye düşünüyoruz. Bizleri ne bekler diye değerlendiriyoruz.

Erişim Engelli

5651 sayılı İnternet Ortamında Yayınların Düzenlenmesi ve bu yayınların yoluyla işlenen suçlarlarla mücadele edilmesi hakkındaki kanunda öncelikle erişim sağlayıcı terimi açıklanmıştır. Erişim sağlayıcı, internet ortama erişmeyi kullanıcılara sağlayan gerçek ve tüzel kişilerdir. Erişim sağlayıcının erişime sağlamış olduğu yayın eğer hukuka aykırıysa, hukuka aykırı olduğu bilgilendirilir ve engellemekle yükümlüdür. Özellikle özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesi erişim engellinin en büyük faktörlerindendir.

5 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir