Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

3 Saniyede Satın Alıyoruz!

unicodigital / Blog  / 3 Saniyede Satın Alıyoruz!
shopping-milk

3 Saniyede Satın Alıyoruz!

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Bir ürünü satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Kalite, marka, fiyat? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki satın alma kararında iletişim çalışmalarının yeri büyük olsa da asıl karar rafta veriliyor. Bu da ambalaj tasarımını öne çıkarıyor. Peki bu tasarımlarda trendler neler? Bizi neler bekliyor? Soruların cevapları blog yazımızda!

Minimalizm tüm dünyada oldukça revaçta olan bir akım ve her alanda etkilerini sürdürüyor. Tüketici doğal ve katıksız ürünler arıyor, kalabalık istemiyor ürünün içinde ne var ne yok onu şeffaf bir şekilde görmek istiyor. Markalar da bu konuyu dikkate alarak artık daha sade tasarımlarla tüketicinin karşısına çıkıyor. Vintage tasarımlar, pastel renkler halen popülerliğini korurken, daha az rengin ve ilgi çekici illüstrasyonların kullanıldığı tasarımlar günümüzde ve gelecekte etkinliğini sürdürüyor. Başarı için ürünün içine verilen önemle dışının tasarlanması gerekiyor.

transparent packaging cookie ile ilgili görsel sonucu

Bu trendlerle hareket etmek ise markayı bir adım öne çıkarıyor. Müşterinin bir ürünü satın alma kararında iletişim çalışmalarının ve reklamların etkisi ne kadar büyük olsa da asıl karar rafta veriliyor. Ve araştırmalara göre bu kararın verilme süresi 3 saniye. Onlarca ürünün arasından bu kadar kısa sürede nasıl karara varılıyor? İşte tam da bu noktada bahsettiğimiz ambalaj tasarımı öne çıkıyor. Onlarca ürünün, kampanyanın ve tasarımın arasından tüketici öne çıkan, kendini karışıklıktan sıyırabilen ambalajı yani markayı seçiyor. Tüketici sadece satın almakla ilgilenmiyor, ürünle bağ kuruyor. Ürünü masaya koyduğunda nasıl duracağını, misafirlerinin beğenip beğenmeyeceğini düşünüyor. Satın aldığı ürünün ona farklı ve özel hissettirmesini bekliyor. Her 3 tüketiciden birinin ürünü ambalajına bakarak satın aldığını göz önüne alırsak iyi bir ambalaj her zaman tercih ediliyor. Veriler böyleyken ürün ambalajının düşünülerek ve çaba harcanarak hazırlanması gerekiyor. Ambalajı ürünün bir bütünü olarak görmek ve önemsemek markaları pazarda ve tüketicinin gözünde başarıya götürüyor.

different packaging ile ilgili görsel sonucu

different packaging ile ilgili görsel sonucu

different packaging ile ilgili görsel sonucu

8 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir