2019 Yılında Pazarlama Dünyası

18 May 2019

dijital-pazarlama.001 (1)

Verinin öneminin artması ve hayatımıza fayda sağlamaya başlamasıyla birlikte çok kanallı veri kullanımı yerini omni-channel pazarlama çalışmalarına teslim etmeye başladı.

Bugün belki de en çok ziyaret ettiğimiz perakende mağazalarından Starbucks bile “Brand Loyality” çalışmalarıyla omni- channel kullanımına en iyi örneklerden.

Uygulama üzerinden fiziksel olarak gitmeden sipariş verebiliyorken bu sırada kahveniz hazırlanıyor ve ortalama olarak kaç dk’da varabileceğinize hatta gittiğinizde hangi şarkının sizi karşılaması istediğinize kadar karar verebilmenize olanak sağlıyor.

Mobil uygulamada yaşayacağınız herhangi bir aksaklık (Ödeme sayfasında işlemlerin donması, konum bilgisinin yanlış olması veya uygulamanın açılmaması) gibi problemlerin en başında gelen hız, hızdan kaynaklanan eğer 3 saniye altında açılma süresine sahip ise kullanıcıların yaklaşık %53 işlemlerini yarıda kesiyor.

Geleneksel televizyon ile dijitalin arasındaki izleme alışkanlıkları gittikçe dijital kullanımına doğru kayarken 2019’da ilk defa dijitalin gelenekseli yakalaması bekleniyor. 2020 yılı itibariyle ise dünya genelinde izleme süresi kişi başına 84 dakikaya ulaşacağı bekleniyor.

 

Geleneksel mecraların yanı sıra son zamanlarda sıkça hayatımızda kullanım alanlarına giren ses tanımlama teknolojisinin başında gelen akıllı hoparlörlerin satışlarında %50 lik bir artış bekleniyor.

H&M Home mağazaları bu konuda yatırımlarını geliştirerek Google Asistan ile iş birliğine başladılar bile. Farklı tarzdaki iç tasarımlar için öneride bulunuyor ve bu önerdiklerini katalogdan temin edebileceğiniz alternatifler yaratıyor.

 

Aynı zamanda markalar ile tüketicilerin arasındaki ilk temas aşamasının önemi hergün daha da artarken Gartner’a göre 2020 yılında iletişimlerin %85’nin Chatbotlar ile gerçekleşeceği bekleniyor. Henüz hala iletişimin kişiler üzerinden devam etme eğilimi bulunsa da, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle tam kapsamlı olarak bir müşteri danışmanı seviyesine gelmesi bekleniyor.

 

Google Spain Industry Head Maite Gomez Fraile açıklamaları “Pazarlama her zaman, tüketiciyi yaptığımız her şeyin merkezine yerleştirmekle ilgili olmuştur. Tüketiciler artık sürekli internete bağlı, çok fazla talepte bulunuyorlar ve son derece sabırsızlar. Bu da, onları pazarlama stratejilerinin merkezine yerleştirmek ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak anlamına geliyor. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürmeye başlamak için artık gerekli teknolojiye ve veri hacimlerine sahibiz.” yönünde olmuştur.

 

1 OC&C, Perakendenin dijital çağında başarılı olmak için iş ortaklığı yapma, 2018

2 Google Data, Global, n=3,700 aggregated, anonymised Google Analytics data from a sample of mWeb sites opted into sharing benchmark data, Mart 2016

https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-icgoruleri/2019-dair-10-dijital-pazarlama-tahmini/