İletişimde Görselin Önemi

2019-07-26

İletişimde Görselin Önemi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, insanoğlunun hayatındaki birçok iş kolaylaştı. Bu kolaylık yarar sağladığı kadar, tembelliği de yanında getirdi. Gazetelerdeki o eski reklamlar ve uzun uzun teknik özellikler, ayrıntılı bilgiler artık nerdeyse yok. Bunun sebeplerinden birisi artık insanların yazıları okumadan reklamları geçmesi ve bu süreçte sadece reklamı görseline göre değerlendirmesi diyebiliriz. Reklamcılar ve iletişimcilerinde bu yüzden üzerinde durduğu en önemli konulardan birisidir. Aslında bakarsanız yazının çok olduğu dönemlerde bile, görsel hep bir soru işaretiydi. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; bir insanı ilk 15 saniyede gördüğünüz dış görünüşe göre yargılamanız. Bilinçaltında hep etiketlerle doludur ve bilinçaltınız bu etiketleri kullanmak için doğru zamanı kollar. Reklam ve pazarlama dünyasında da bu iş de böyle ilerliyor. Gördüğümüz reklamlar, ilk önce hepsinin görselinden etkilenmeye başlıyoruz. Tasarımı, şekli ve verdiği mesaj gibi. Hatta artık çoğu reklamda yazı yazmak yerine, anlatılmak isteneni görselin içine şifreli bir şekilde yerleştiriyorlar. Sizin bunu bulmanızı istiyorlar ve siz de istemsiz olarak, görselden etkilendiğiniz için buluyorsunuz. Çünkü asıl istenen bu. İnsanoğlu zoru sever. Bu yüzden o reklama direkt yazıyı koymak kesinlikle bizleri tatmin etmeyecektir. Bu yüzden reklamcılar, iletişimciler ve pazarlamacılar,  olabilecek en iyi şekilde verilmek istenen mesajı görselin içine yerleştiriyor.

Reklam ve iletişim dünyası var olduğundan beridir görsel iletişimi hep ön plan oldu. Markaların, farkındalık çalışmalarıyla kendi stillerini ortaya koyması ve pazarda birinci olması, hep yapılan görsel göndermeler sayesinde oldu.

sdasd

Wolkswagen’nin efsanevi reklamı “Küçük Düşün” reklamında gördüğünüz gibi, reklamda dönemden dolayı bazı teknik yazılar aşağıda yazıyor ama çoğunluk olarak, anlatılmak istenen görsele yerleştirilmiştir.

yaratici-afis-reklamlari

Bu görselde ise Harley Davidson, aksesuarları ile bir insan portresi yaratarak “Kendininkini Yarat” diyor. Yani Harley sadece bu görsel çalışmasıyla, kendi özgür ruhunu Harley Davidson’da yaratabilirsin diyerek kişiyi harekete geçirmeyi planlıyor.

ilginc-afis-reklamlari

Ayakkabı dolabınız dolu olduğunda, ayakkabılarınızı illaki üst üste koyduğunuz oluyordur. Ikea bunu görselle kullanarak, kısa bir “Boş alana mı ihtiyacın var?” yazısı ile sorununuzu hatırlatarak sizi harekete geçirmeye çalışıyor. Eğer bu yazı karşımıza kampanya olarak çıksaydı, araştırmalara göre %90’ı o reklam geçilecekti.

Görsel iletişimin önemi işte burada anlaşılıyor. Görsel, dikkatimizi daha çok çeken bir materyaldir. Ayrıca, görsel hafızamız daha kuvvetli olduğu için gördüğümüzü, okuduğumuzdan daha iyi hatırlama olasılığımız yüksektir.

Normal yazılara göre, Infografikler daha çok tercih ediliyor ve paylaşılıyor. Yani infografikler, yazılardan daha çok tercih ediliyor, daha çok harekete geçiriyor. Günlük hayatlarımız o kadar hızlandı ki artık okumaya eskisi kadar vakit ayıramıyor ve vakit kaybı olduğunu bile düşünebiliyoruz. Bu yüzden infografikler, yazıdan daha çok görsel ile anlatılmak isteneni anlattığı için hedefine ulaşıyor.