Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

Yılın Kelimesi: Nomofobi!

unicodigital / Blog  / Yılın Kelimesi: Nomofobi!

Yılın Kelimesi: Nomofobi!

Ortalama okuma süresi: 1 dakika

Cambridge Dictionary geride bıraktığımız 2018 yılının kelimesinin “Nomofobi” olduğunu açıkladı. Peki nedir Nomofobi? Hayatımızı, alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Öncelikle Nomofobiyi açıklayarak başlayalım, Nomofobi; cep telefonundan mahrum kalma korkusu, kaygısı olarak tanımlanıyor. Cep telefonunun olmaması durumunda duyulan endişe de diyebiliriz. Peki Nomofobi kavramı neden hayatımızda? Bu soruyu cevaplamak için gün boyu nerede vakit geçirdiğimizi veya diğer insanların nerede oyalandığını gözlemlememiz yeterli. Sosyal medya işte, okulda, arabada, evde ve sayamayacağımız daha nice yerde kaçış platformumuz. Sosyal medya dışında internet, mesajlaşma uygulamaları ve oyunlar telefona olan bağlılığımızın en büyük sebebi. İnsanlarla iletişim kurmak yerine sanal dünyadaki iletişimi tercih ediyoruz. Dışarıda olmak yerine evde olmayı, sanat, spor, kitaplar ile ilgilenmek yerine hepsini bulduğumuzu sandığımız telefona yöneliyoruz. Hayatımızı bu küçük teknoloji harikasından devam ettirebiliyoruz. Para çekiyoruz, kitap okuyoruz, borsayı takip edip resim çizebiliyoruz. İnsanlarla iletişim kurup, müzik dinleyip, merak ettiğimiz her şeyin cevabını bulabiliyoruz. Sonuçta bu durumun yokluğunu düşündüğünüzde endişeye kapılıyor ve korku duyuyorsanız Nomofobiyi tam anlamıyla yaşıyorsunuz.

Nomofobi kavramının 10 yıl önceye kadar hayatımızda olmaması ise teknolojinin ilerleme sürecinin hayatımıza kattıklarının bir göstergesi. Bundan 10 yıl önce telefona ve teknolojiye ondan ayrı kalma korkusu yaşayacak kadar bağlanacağımızı nereden bilebilirdik veya şu an yaşadığımız bu korku ileride yaşayacağımız korkuların en azı mı? Sorunun cevabını önümüzdeki yıllarda alacağız. Sizce 2019’da hangi kelime yılın kelimesi olacak?

5 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir