Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

Yapay Zeka Pazarlamayı da Ele Geçiriyor!

unicodigital / Blog  / Yapay Zeka Pazarlamayı da Ele Geçiriyor!
yapay-zeka

Yapay Zeka Pazarlamayı da Ele Geçiriyor!

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Günümüzde pazarlamaya yönelik uygulamaların ve yöntemlerin geliştirilmesine oldukça önem veriliyor. Yapay zeka ise bu uygulama ve yöntemlerden sadece biri ama belki de en önemlisi. Facebook, Google, AT&T ve IBM gibi dünyaca ünlü ve önemli şirketler yapay zekanın uygulama  kapsamını genişletmek için araştırmalar yapıyorken ve yapay zeka bu kadar önem taşıyorken pazarlamaya olacak etkisini azımsamamak gerekiyor. Peki yapay zeka, pazarlamada hangi alanlarda rol oynayacak?

  • Arama Motorlarının Geliştirilmesi

Aslında 2000’li yıllardan günümüze arama motorlarındaki çalışmalar devam ediyor. Anahtar sözcükle arama yapabilmeyle başlayan bu çalışmalar günümüze kadar hızla gelişerek ve değişerek geliyor.

  • Kullanıcıya Öneriler Sunan Yazılımların Geliştirilmesi

Yazılımın öneriler sunması günlük hayatımızda oldukça fazla karşılaştığımız bir olay. İnternetten bir kitap aldığımızda benzer türdeki kitapların önerilmesi, bir sayfayı takip ettiğimizde aynı türdeki sayfaların önerilmesi bu alanda değerlendiriliyor.

photo-1504639725590-34d0984388bd

  • Programlanabilir Reklamlar

Aslında çoğu zaman şikayet ettiğimiz durumlardan biri programlanabilir reklamlar. İnternette bir ürünü inceledikten sonra başka sitelerde başka zamanlarda incelediğimiz ürünün reklamının çıkması programlanabilir reklamların bir getirisi. Bu reklamları kullanıcıların hareketleri oluşturuyor. Algoritmalar, kullanıcılardan gelen bu dataları işletmelere yönlendiriyor. Böylece geçmiş hareketlerinize ve incelemelerinize göre size gösterilecek reklamlar programlanabiliyor.

  • Pazarlama Tahminleri

Yapay zekanın kullanılmaya başlanmasıyla, kullanıcıların hareketlerinden ileri zamanlarda trend olacak pazarlama akımlarına veya nelerin gelecekte talep edilebileceğine dair tahminler yürütmek ve bu tahminlerin olasılıklarını incelemek mümkün hale geliyor. Pazarlamayla ilgili toplanan bu datalar, işletmenin geleceğin trendlerine ilişkin adımlar atmasına yardımcı olacak.

  • Sesli ve Yazılı İçeriğin Algılanması

Kullanıcının sesini algılayarak veya yazdığı içeriği yorumlayarak tüketicinin internetten alışveriş yapabilmesine olanak sağlayan “Konuşma tabanlı ticaret”, 2016 gibi çok yakın bir geçmişte başlayan çalışmalarla, bazı uygulamalar sözlü komutlarla tüketicilere geniş alışveriş imkanı sunuyor. ABD’de Facebook Messenger uygulamasından çiçek sipariş edilebilmesi gibi örnekler bulunuyor ve küreselleştirilmeye çalışılıyor.

 

0 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir