Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

Sosyal Medyada Neden Paylaşım Yapıyoruz?

unicodigital / Blog  / Sosyal Medyada Neden Paylaşım Yapıyoruz?

Sosyal Medyada Neden Paylaşım Yapıyoruz?

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Sosyal medya pazarlamasında doğru kitleye hitap etmek, içeriklerle ilgi çekmek oldukça önemli çünkü ilgi çeken ve hedeflenen kitleye ulaşan gönderiler kullanıcılar tarafından paylaşılıyor, yayılıyor. Bu durum da sosyal medyada marka bilinirliğini arttırmada oldukça etkili oluyor. Peki kullanıcılar hangi mecralardan paylaşım yapıyor? Neden yapıyor?

Marketingprofs’un yayınladığı kimlerin, hangi mecralarda, neden paylaşım yaptığını gösteren infografik bu konuda ilgi çekici veriler içeriyor.

KİMLER PAYLAŞIYOR?

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda 18-29 yaş aralığı öne çıkıyor. Sosyal medyadaki paylaşımların çoğunu bu yaş aralığındaki genç kitle yapıyor.

Paylaşım yapılan mecraları incelersek; Facebook her yaş grubunun paylaşım yaptığı bir mecra olarak öne çıkıyor. 65 yaş üstü kullanıcıların oldukça fazla paylaşım yaptığı Facebook büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Whatsapp’da en fazla paylaşımı 30-49 yaş aralığındaki kitle gerçekleştiriyor. Genç kitle ise Snapchat’i aktif olarak kullanıyor.

Tüm yaş gruplarının yüksek oranda paylaşım yaptığı bir diğer mecra ise YouTube. 65 yaş üstünün fazla paylaşım oranıyla dikkat çektiği YouTube, fazlasıyla geniş bir kullanıcı kitlesine sahip.

EN ÇOK HANGİ MECRADA PAYLAŞIM YAPIYORUZ?

Kanalların toplam paylaşım oranlarına bakıldığında; sosyal medyadaki paylaşımların %90’ı Facebook üzerinden yapılıyor. Bu orana göre Facebook diğer mecralara ciddi bir fark açmış durumda.

HANGİ İÇERİKLERİ PAYLAŞIYORUZ?

En çok paylaşılan içerikler incelendiğinde birinci sırada infografikler yer alıyor. Günümüzde videolu içeriklerin de artmasının bir sebebi olan bilgiye en kısa ve pratik yoldan ulaşma isteği infografiklerin tercih edilmesinde en büyük etken. Artık bilgiyi direkt olarak edinmek istiyoruz, okumadan, araştırmadan görsel olarak alabilmeyi istiyoruz infografikler ise bu isteği çok kısa sürede karşılıyor.

HANGİ DUYGULARLA PAYLAŞIYORUZ?

Sosyal medya aşırılıkların yaşandığı bir dünya aslında. Gerçek hayatta gösterilemeyen tepkilerin verildiği bir platform. En çok korku ve dehşet duygularıyla paylaşım yapılmasında da bunun büyük bir etkisi var çünkü insanlar sosyal medyada normalden daha duyarlı veya acımasız. Dehşet ve korkunun yanı sıra mizah da kullanıcıları paylaşım yapmaya yönlendiren bir sebep. İnsanlar eğlenmek/eğlendirmek için paylaşım yapmayı oldukça seviyor.

Araştırma sonucunda insanların neden, nerede, hangi duygularla paylaşım yaptığı ortada. Peki siz hangi nedenle  sosyal medyada paylaşım yapıyorsunuz?

91 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir