Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

Reklamların Doğası

unicodigital / Blog  / Reklamların Doğası
adam-jang-260876-unsplash

Reklamların Doğası

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Dijital pazarlama yöntemlerinin son trendlerinden olan #doğalreklam bir diğer adıyla #nativeadvertising, marka bilinirliği ile birlikte müşterilerin, geri dönüş oranlarının artması için kullanılan reklam yöntemlerinden biridir. Doğal reklam tam olarak, içeriğin inografik, video ya da makale şeklinde şirketler tarafından satın alınması veya çeşitli platformlarda tanıtımı yapılmasıyla gerçekleşmektedir. 

Son günlerin, sektörde hızlı bir ivme ile yükselen yeni trendi #doğalreklam uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise, hazırlanan içeriğin web sitesinin konsepti ile aynı olmasıdır.

Dijital dünyanın birçok mecrasında kullanılabilen #doğalreklam, aslında uzun zamandır karşımıza çıkıyordu ancak belli bir tanımı yoktu. Tüm sektörlerde dijitalleşmenin hızla büyümesi ile birlikte, iş farklı bir platforma yerleşip kimliğini belirledi.

kate-trysh-486230-unsplash

Reklamcılığın, gelenekselden dijitale geçmesi ile birlikte blog yazıları, video içerikleri, sosyal medya paylaşımları ile hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay bir hal aldı. Bunun ile birlikte veri tabanı oluşturma kolaylığı, iletişim faaliyetlerini ölçülebilir bir hale getirdi. Verilerin ölçülebilir olması, marka ya da ürünlerin stratejilerini çıkartıp ilerlemelerinde ve bu sayede, başarı oranını ciddi oranda artırmalarında büyük bir faydalar sağlamaktadır. Örneğin; web sitesi trafiği veya sosyal medya etkileşimi üzerinde yapılan metrikler, firmalara ilişkin marka bilincinin geliştirilmesinde reklamcılara yön göstermektedir. 

Reklam modeli ile piyasaya nokta vuruşu yapmak isteyen firmalar için en önemli şey ise, iyi planlanmış bir hedef kitle analizi! Kullanıcıya sunulmuş reklam kokan içerikler, kullanıcıyı rahatsız etmekle birlikte markadan uzaklaşmalarına da sebep olmaktadır. Bunun yerine, üzerinde çalışılmış, özen gösterilmiş ve kullanıcının ihtiyacını karşılayacak nitelikte içerikler hazırlanmak en önemli şarttır denilebilir. Ancak bu şekilde hedef kitlesi rahatsız edilmeden, sağlıklı bir şekilde mesajı alıcıya ulaştırılabilir.

teemu-paananen-376238-unsplash

Araştırmalara göre, doğal reklamlar, banner reklamlarda %57 daha fazla görüntülenmektedir. Kaliteli içeriğe sahip reklamların dönüşüm oranı 68% olarak belirlenmişken, marka bilinirliğini de %86 oranında artırdığı tespit edilmiştir. Sayısal verilerin de etkisi ile reklamcılık dünyasında yeni yeni yer edinmeye başlamış #doğalreklam terimini daha çok duyacağımız kesin gözüküyor!

13 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir