Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

Online Perakende Devi Amazon Türkiye’de!

unicodigital / Blog  / Online Perakende Devi Amazon Türkiye’de!
hello-i-m-nik-616779-unsplash

Online Perakende Devi Amazon Türkiye’de!

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Amazon, hemen hepimizin duyduğunu tahmin ettiğim, dünyanın en büyük perakende alışveriş sitesi… İçinde kitaptan elektronik cihazlara, giyimden elektrikli ev aletlerine kadar onlarca ürün kategorisi barındırıyor. Bir evin garajında başlayan bu serüven, 1994’den bu yana büyüdükçe büyüyor ve ülkemize kadar geliyor. Bu kadar büyük bir e-ticaret sitesinin ülkemize giriş yapması haliyle büyük beklentileri de peşinde getiriyor. Durum böyleyken; Amazon Türkiye son birkaç ayda çoğu hatırı sayılır sosyal paylaşım platformuna konu oluyor. 

Bende Amerika’da yaşadığım süre boyunca Amazon Prime’ın ayrıcalıklarını çokça tatmış biri olarak bu konuya değinmek istedim. Amazon’un Türkiye’ye gelecek olması elbette ki beni çok heyecanlandırdı ancak, bunun altından kalkıp kalkamayacağımız benim için çok şüpheliydi. Süreci, haber ajanslarının yanı sıra, Twitter, Webrazzi ve EkşiSözlük gibi büyük sosyal paylaşım platformlarından da takip ettim, herkes çok heyecanlıydı! Sonunda 19 Eylül günü hepimiz Amazon’la haşır neşir olmaya hazırdık… Amazon Türkiye’nin ilk günkü ziyaretçi sayısı 578.607 kişi olarak açıklandı ancak, her nedense bu sayı hemen ertesi gün 93.082’ye kadar düştü. Bu kadar yanlış giden neydi? İlk etapta dikkatimi çeken ürün çeşitliliğinin yetersiz oluşu oldu. Benim her türlü ihtiyacımı kolaylıkla bulduğum, bütün ders kitaplarımı kiraladığım ve Jeff Bezos’a binlerce teşekkürü borç bildiğim Amazon, basit bir e-ticaret sitesinden farksızdı. Prime seçeneği olmadığı gibi, beklenen Amazon ürünlerinin de hemen hemen hiçbiri yoktu. 

Unknown

Büyük bir heyecan ile Alexa’yı aratan herkes karşısında Harman Kordon Allure’yi buldu. O kadar teknoloji size fazla, siz müzik dinleyin mi demekti bu? İade politikası ve satış iptali sonrasında yapılması gereken ücret iadesinde yaşanılan problemler de ayrıca dikkatimi çeken bir başka unsur oldu. Bırakın Drone’la dağıtım yapmayı ekspres kargoyu bile zamanında teslim edemeyen Amazon’la anlaşmalı kargo şirketleri de eleştiri yağmuruna tutuldu.

Uzun lafın kısası, Amazon Türkiye, beklentileri karşılayamadığı gibi bide negatif yorumları üstüne çekti. Dünya’nın birçok ülkesinde başarıyla tutunmuş, milyar dolarlık şirketin, bizim ülkemizde de tutunacağı aşikâr ancak biraz zaman alacak gibi duruyor… Neyse, Avustralya’da da kademeli açılmıştı, umudumuzu kaybetmeyelim! Biraz daha zaman geçsin, sonra bağımlısı olacağımıza eminim!

7 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir