Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

İndirim Çılgınlığı!

unicodigital / Blog  / İndirim Çılgınlığı!
dieter-de-vroomen-452887-unsplash

İndirim Çılgınlığı!

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Rakamlar hayatımızda ne kadar büyük önem taşır hiç düşündünüz mü? Mesela 1… Kimi zaman başarıyı, kimi zaman da yalnızlığı temsil eder. Hatta öyle ki, bu yalnızlık seremonisi Çinli gençler arasında “Bekarlar Günü” olarak her yıl kasım ayının 11’inde adeta bir festival gibi kutlanır. Ancak son yıllarda yalnızlığımızı kutlamanın yanında başka bir anlam daha taşıyor bizim için, alışveriş!

Çinli e-ticaret devi AliBaba’nın BlackFriday’inden ilham alarak 11.11’i indirim günü olarak ilan etmesi üzerine, bir de 14.3 milyar dolarlık satış yaparak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesiyle dünya çapında popüler bir hal aldı. Ben de nasıl başladı bu indirim furyası diye merak edip, sizler için küçük bir araştırma yaptım.

Günümüzde bazı şeylerin zevk değil de ihtiyaç haline geldiğinin hepimiz farkındayız. Örneğin; teknoloji ve alışveriş. Bir taraftan her şeye sahip olmak isterken, bir taraftan da harcamalarımıza dikkat etmek istiyoruz. İtiraf edelim, çok beğendiğimiz bir ürünü indirimli fiyatıyla almanın verdiği haz hepimizin çok hoşuna gidiyor. Markalar ve pazarlamacılar da aldığımız bu hazza seyirci kalmak istemeyip, periyodik indirimlere ek olarak, sonradan gelenekselleştirdikleri kampanyalarla, vicdan yapmadan alışveriş yapmamızı sağlıyorlar.

mike-petrucci-131817-unsplash (1)

Bu gelenekselleşmiş kampanya dediğimiz olay ilk olarak, hepinizin tahmin edebileceği gibi pazarlama üzerine kurulu Amerika’da baş göstermiş. Özetle, Yılbaşı alışverişine başladıkları günü, o günlerden birinde yaşanan trajik bir olayla birleştirip, piyasaya Black Friday olarak piyasaya sürmüşler. O kadar çok tutulmuş ki, olay, müşterilerin Black Friday’den bir gün önce mağazaların önünde bir tişört için bile nöbet tutmalarına kadar gitmiş. Bu trajikomik sahneler, indirimden büyülenen bizlerin de etkisiyle, pazarlamacıları teşvik etmiş olacak ki, teknolojinin de gelişmesiyle ortaya bir de Cyber Monday çıkmış. Yeteri kadar hızlı depar atıp istediğin telefonu alamadın mı? Biz senin yanındayız, pazar günü online alışveriş sepetini doldurmaya başla, 11:59’da bas “onay” butonuna ve 1000 dolarlık bir elektronik eşyaya 100 dolara sahip ol! Muhteşem değil mi?

Bizler ise 11.11’le bundan birkaç sene önce n11.com sayesinde tanıştık. İyi bir pazarlama stratejisi ve müşteriler üzerinde oluşturulan aciliyet duygusuyla, n11.com, bu akımın öncüsü olarak bir günde 660 bin ürün satışıyla, Türkiye günlük e-ticaret rekorunu da kırdı. Böyle pozitif bir etiyle karşılaşınca da hem diğer markaları etkilemiş hem de bilinirliğini arttırmış oldu.

Bu sene neler olacak merak edenler için, geri sayım başladı! Günler öncesinden indirim mesajları atan markalar heyecanla 11.11’i bekliyor, e tabi biz de! Ama siz yine de ihtiyacınız olmasa da, varmış hissi veren indirimlere çok kapılmayın olur mu?

 

 

 

5 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir