Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

En Popüler Yapay Zeka Uygulaması; Watson!

unicodigital / Blog  / En Popüler Yapay Zeka Uygulaması; Watson!

En Popüler Yapay Zeka Uygulaması; Watson!

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Son zamanlar da birçok platformda, internet aramalarında karşımıza çıkan Watson…

Sizler için ufak bir araştırma yaptık gelin birlikte göz atalım.

 

Endüstri 4.0’ın ile birlikte hayatımıza dahil olan yapay zekâ uygulamalarından belki de en gelişmişi IBM’in Watson’ı,  geleceğe dair birçok uygulama için inanılmaz çalışmalara imza atıyor.

WATSON

Adını Thomas J. Watson’dan alan IBM’in yapay zeka programı Watson, en basit şekliyle en yalın halde sorulan sorulara cevap vermek için tasarlanmış.  Yapay zekâ alanındaki en önemli atılımlardan biri olan Watson, sektörel bazda birçok iş kolunda çalışma potansiyeline sahip, hatta çalışıyor.

Endüstriyel uygulamaların yanı sıra dijital dönüşüm ile yapay zekaların hayatımızı nasıl şekillendireceğini gözler önüne seriyor.

Kanser ile İlgili Sonuçları Elde Etmek

Watson’ın test sürümlerinden sonra ticari olarak ilk başvurusu sağlık sektörüne olmuştur.

Watson 2013 yılında Memorial Sloan Kettring hastanesi Kanser Merkezi’nde  Akciğer Kanseri Teşhisi ve Tedavileri ile ilgili klinik kararlar almak üzere göreve başlamıştı. Watson Health  hala hazırda  yeni ilaçların yapımında, hasta takip ve randevu, onkoloji ve genom araştırmalarında kullanılmaktadır.

Özellikle nitelikli çalışan sağlık personel sayısının az, hastalıkların yaygın olduğu gelişmiş ve orta gelişmiş ülkelerde çalışanların en önemli yardımcısı olabilecek potansiyele sahiptir.

 

2) Siber Suçlarla Mücadele

Watson Health’in yanı sıra, suçla mücadele eden emniyet sektöründe koruyucu gibi çalışmaktadır. Siber saldırılardan kaynaklanan dijital platformdaki salgınlara karşı korumaktadır.

IBM’in raporuna göre Watson, günde ortalama 380.000’den fazla güvenlik bilgisini taramaktadır.  Watson tam da burada fark yaratıyor. İnsan odaklı araştırmacılarının aksine gelişmiş yazılım, 75,000 güvenlik açığı hakkında bilgi sahibi olabilir. Tahmin edilen Watson, 2020 yılına kadar 1,5 milyon siber güvenlik görevinde çalışacağıdır.


3) Akşam Yemeği Yemek Hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Tabiki Watson’ın akşam yemeğini pişirebilme yeteneği yok. Fakat, beslenme gereksinimlerinize ve en sevdiğiniz ürünleri sisteme girdiğinizde adım adım yemek tarifleri hazırlayarak çeşitli formlarda yemek tarifi. Şef Watson uygulaması, öğün önerilerini kişiselleştirmek için IBM ve Bon Appetit tarafından oluşturuldu.

CHEF WATSON

Watson, 19.000 Bon Appetit tarifini analiz ederek yöntemler, terminoloji ve farklı gıdalar hakkında bilgi aldı. Uygulama, kişi tat tercihleri hakkında var olan bilgileri bir araya getirerek kendi orijinal tariflerini oluşturur. Watson’ın en iyi yemek tariflerinin 85’i bir yemek kitabı haline getirildi bile.

4) Kişisel Alışveriş

Hepimizin bildiği gibi kişileri alışveriş yapmaya ikna etmek kişisel verilerin toplanması, düzenlenmesi ve özetlenmesi işleminde yapay zekanın önemli bir görevi vardır.

Pazarlama amaçlı çeşitli Watson API’leri IBM Watson Developer Cloud kullanılarak oluşturulmuştur. Örneğin North Face , mağazadaki müşterilere katılmak için bir Wa (XPS) uygulaması kullanmaktadır.

Kullanıcı arayüzü, doğal dili işleme ve veri analizi kullanarak ilgili ürünleri önermekte ve müşterinin doğru ürünü satın almasına yardımcı olmaktadır. Watson’ın sosyal medya mesaj ve görüntüleri gibi yapılandırılmamış verileri analiz etme yeteneği, pazarlamacıların tam da ihtiyaç duyduğu tüketici pazarını yakından ilgilendiriyor.

14 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir