Merhaba!

Nispetiye Mh. Bn. Nazım Kaptan Sk. Akademiler St. C Blk D.67 Beşiktaş Istanbul

+90 212 2743420

merhaba@unicodigital.com

Mailing listemize kayıt olun

2019’Da Karşılaşacağınız Dijital Trendler!

unicodigital / Blog  / 2019’Da Karşılaşacağınız Dijital Trendler!
b

2019’Da Karşılaşacağınız Dijital Trendler!

Ortalama okuma süresi: 2 dakika

Doğamız gereği bir şeyi istiyor ve hemen olmasını bekliyoruz. Tabii bu çoğunlukla gerçekleşmiyor fakat gelişen teknoloji sayesinde bir şeyin siparişini verip, ürünün türüne göre birkaç saatte veya birkaç günde sahip olabiliyoruz. Çabasız ve çabuk sahip olma isteğimizi teknoloji bu yönleriyle biraz da olsa tatmin edebiliyor. Teknoloji de bizim isteklerimize, ihtiyaçlarımıza  göre kendini yeniliyor ve anlık memnuniyeti arttırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra biz tüketicilerin de tek beklentisi isteklerinin hızlı bir şekilde karşılanması değil. Markalarla güvenilir ve şeffaf bir ilişki kurma arzumuz da mevcut. Bu beklentiyi karşılamanın yolu markalar için sosyal medya kanallarından geçiyor. Tüketiciye sosyal medyadan en şeffaf haliyle ulaşmayı ve yeni trendlere ayak uydurabilen markalar bir adım öne çıkıyor. Peki 2019’un sosyal medya trendleri neler? Markalar nelere dikkat etmeli?

Kronolojik Algoritmalar

Sosyal medyada bütün içeriklerin yayınlanma zamanına göre sıralandığı günleri hatırlayalım; o süreçte hem markalar için sosyal medya pazarlaması yapmak hem de kullanıcılar için paylaşılan gönderileri görmek oldukça kolaydı. Fakat günümüzdeki kullanıcının ilgisine, beğenisine ve iletişime geçtiği kişilere göre şekillenen algoritma sebebiyle markaların kullanıcıya ulaşması zorlaştı. Yeni gelişmelerle Twitter markalar için bir ışık kaynağı yarattı. Yapılan açıklamalara göre yeni gelecek düzenlemeyle kullanıcılar Twitter’da ilk önce en üst sırada yer alan tweetleri görme seçeneğine sahip olacak. Böylece kullanıcılar için paylaşımları takip etmek kolaylaşırken, markalar için de sosyal medya pazarlaması yapmak kolaylaşacak.

Influencerlarla Çalışmak

Yapıln araştırmalara göre müşterilerin %70’i bir ürünü almadan önce akran onayını önemsiyor. Influencerlar ise sosyal medyadaki akran onayını temsil ediyor. Influencerlara çalışmak, markaların hazır bir kitleye hitap etmesini sağlıyor. Üstelik bu çalışma ünlülerle olan çalışma tutarından çok daha düşük bir tutara yapılabiliyor. Tabii Influencerla çalışırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da mevcut. Çalışılan Influencerın sektörle alakalı olması, ilişkinin bir plan üzerinden yönetilmesi oldukça önemli.

Kısa Süreli İçerikler

Markalar için müşteri üzerinde ürünün biteceği etkisini yaratmak oldukça önemli. Bunun en kolay yolu ise 24 saat içerisinde kaybolan kısa içerikler. Snapchat, Instagram, Facebook ve Youtube Hikayeleri tam olarak bu mantığa hizmet ediyor. Hikayede paylaşılan içeriklerin markayı yansıtabilmesi ve ilgi çekici olması merak duygusunu yaratmada önemli faktörler.

Sosyal Dinleme

Her ne kadar gizli olmasını istesek de sanal dünyada bunun mümkün olduğunu pek söyleyemeyiz. Sosyal medyanın bizim hakkımızda sandığımızdan çok daha fazla bilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Yaptığımız aramalardan, izlediğimiz videolardan, mesajlardan veya iletişim kurduğumuz her kişiden bizim için oluşturduğu profil için bilgi topluyor. İşte bunu  daha ileri seviyesi sosyal dinleme! Peki sosyal dinleme neden bu kadar değerli? Çünkü sosyal dinleme aracılığıyla markalar müşteri şikayetlerini en hızlı şekilde çözümleyebilir, etkili kriz yönetimi yapabilir ve hedef kitlesini tam anlamıyla çözümleyebilir.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikler

Ünlüler tarafından yapılan ve artık doğallığı olmayan reklamlar etkisini yitirmiş durumda. Tüketiciler kendilerinden birini, gerçek olanı görmek istiyor. Bu içerikleri ünlü biri sunmuyor ama kullanıcı üzerinde etki yaratıyor. Çünkü bir arkadaş önerisi gibi geliyor. ASOS’un #ASeenOnMe veya Calvin Klein’in I____ in #MyCalvins kampanyası bu tür içerikler için oldukça güzel örnekler. Önemli olan tüketicileri kendi içerikleriyle ortak bir çatı altında toplamak.

5 Paylaşımlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir